Tokajská vína, která jsou aromatická a mají zlatavou barvu, jsou oblíbená již mnoho stovek let. Zaměřme se tedy na jejich původ, specifika, účinky a mnoho dalších zajímavostí.
Původ tokajského vína
Tokaj se vyrábí v Tokajské oblasti na severovýchodě Maďarska a částečně také na jihovýchodě Slovenska. Toto víno se zde dokonce pilo již v době Římské říše. Jeho počátky jsou totiž kladeny do dob vládnutí císaře Marca Aurelia Proba, a to konkrétně do roku 290 po Kr. Pije se tedy už přes 1 700 let. Na popularitě velmi získalo během středověku, mezi milovníky vína je ovšem oblíbené dodnes. Tokajská vinařská oblast je navíc považována za důležitou kulturní krajinu. V roce 2002 byla také zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Kde tokajské víno ochutnat?
Samozřejmě v Tokaji. Z Prahy do tohoto města je to sice téměř 800 km, nicméně pro milovníky dobrého vína není tato vzdálenost žádnou překážkou. Navštívit doporučujeme např. vinařství Rákoczi, které patří k nejkrásnějším v oblasti, přičemž postaveno bylo již v 15. století. Vzhledem k tomu, že po založení Československa v roce 1918 připadly novému státnímu útvaru i čtyři obce v Tokajské oblasti, toto víno lze ochutnat přímo u „zdroje“ i v Malé a Velké Trně, Viničkách a Slovenském Novém městě.
Doporučujeme: Tokaj si samozřejmě můžete zakoupit i u nás. Vinotéka na náměstí ve Zbraslavi se např. specializuje právě na tato vína.
Specifika a dělení tokajského vína
V Tokajské oblasti bývá dlouhý podzim. Díky tomu zde vinná réva přezrává. Ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea (tzn. plíseň šedá) mění bobule v cibéby, jsou tedy částečně seschlé. Ty se následně používají k výrobě specifických vín. Suchá až sladká tokajská vína se v každém případě dělí do čtyř skupin, a to na stolní, samorodné, výběry (tzv. Aszú) a esence. Vyrábí se přitom z tradičních odrůd jako např. Muškát žlutý, Ryzlink zlatý anebo Furmint. Tokaj je navíc využíván i při výrobě rozličných specialit, třeba tokajského slámového vína.
Mohlo by vás zajímat: Tokajská oblast má ještě jedno specifikum, totiž sklepy vyhloubené v tufu (sopečná vyvřelina), jež mohou být dlouhé i několik kilometrů.
Účinky Tokaje na zdraví
Pravidelná konzumace tokajského vína (v menším množství!) člověku prospívá, neboť obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Jedná se např. vitamín E, díky kterému má silné antioxidační vlastnosti. Vyskytují se v něm ovšem také kvalitní enzymy (bílkoviny, jež ovlivňují chemické reakce a biochemické procesy v organismu) a mnoho minerálních látek jako např. draslík, hořčík nebo vápník. Díky tomu má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém (mj. snižuje vysoký krevní tlak) a dokonce je dáváno do souvislosti s prevencí infarktu myokardu a nádorových onemocnění.
Upozorňujeme: jednou z tokajských specialit (viz výše) je tzv. Vinum Tokajense Passum. Jde o přírodní doplněk stravy, jenž je doporučován jako prevence proti civilizačním chorobám.
Zajímavosti o tokajském víně
- Tokajské víno milovali i slavné historické osobnosti. Pochutnával si na něm např. papež Julius III., filosof a básník Voltaire a francouzský král Ludvík XIV. ho dokonce označil za „Víno králů – krále vín“.
- Tokaj má sice dlouhou historii, málem jej ale zničily čtyři desítky let vlády komunismu v Maďarsku. Státní zásahy do výroby totiž značně pošramotily jeho pověst. K nápravě došlo teprve po roce 1989.
- Dnes platí pro tokajská vína přísné předpisy a v maximální možné míře jsou dodržovány tradiční postupy.
- Tokaj je výborný nejen samotný, ale díky své chuti bývá využíván i při přípravě pokrmů. Uplatnění nachází především v kombinaci s masem. Udělat si např. můžete pstruha na tokajském víně, nebo jej lze použít k podlití vepřových kotlet.
- Budete-li chtít ochutnat Tokaj či další maďarská vína, měli byste se soustředit na označení „minoségu bor“. Pak budete mít jistotu, že se jedná o víno prvotřídní kvality.