Tohle si raději přečtěte, než si dáte v obchoďáku svůj oblíbený bubble tea

Zdroj: Shutterstock

Bubble tea milují děti i dospělí. Obvykle se dá tenhle nápoj koupit ve stáncích na různých akcích, v poslední době už je ale téměř v každém obchodním domě pobočka, ve které si ho lze nechat připravit. Jenomže byste to neměli přehánět, není to totiž tak zdravé, jak si možná myslíte.

Co může být špatně na ovocném čaji s praskajícími kuličkami, které se v puse rozprsknou a smíchají vámi vybrané chutě dohromady? Děti přece díky tomu alespoň dodržují pitný režim a dostanou do sebe něco jiného než ty sladké limonády.

To si možná říká řada rodičů, pravda ale je, že byste na bubble tea měli své potomky brát maximálně jednou za čas. Možná vás totiž zaskočí, co všechno se do něj přidává. A rozhodně to nejsou jenom zdravé přísady.

Tapiokové bubliny jako základ

Je jasné, proč se čaj nazývá bubble tea. Taiokové perly, které plují na dně kelímku, připomínají skutečně bubliny. Stejně jako bubble tea sám o sobě, mají i tyto perly původ na Taiwanu.

Původně byl čaj vlastně dezertem a tapiokové perly byly zalévány ochucenými mléky. Až později přišli Američané s tím, že by se místo tapioky mohly začít používat kuličky ovocné a místo mléka různé příchutě čaje.

V původním jazyce se slovo bubble vyslovuje jako boba a odkazuje k pojmu, který byste nejspíše nečekali. Boba na Taiwanu znamená prsa, a ačkoli vám možná na první pohled kuličky v čaji tuhle část lidského těla nepřipomínají, tamní obyvatelé to tehdy viděli jinak.

Dnešní bubble tea

Pro mnoho lidí je káva a čaj součástí jejich denní rutiny. A někteří si myslí, že dát si bubble tea jim může jejich oblíbený nápoj nahradit. Jenomže ve skutečnosti to tak není. Ať už si dáte mléčný, nebo čajový nápoj, pochutnáte si, ale rozhodně nedostanete do těla to samé, na co jste zvyklí.

Mléčné nápoje s příchutí kávy v sobě nemají skoro žádný kofein, aby ho mohly pít také děti, které mají bubble tea nejraději. Barevné čaje jsou pak jen dalším reklamním lákadlem, které má přesvědčit zákazníky, aby si čaj koupili.

Ve skutečnosti čaje obsahují mnoho barviv, sladidel a látek, které jsou ve velkém pro naše tělo nezdravé. Pokud vaše děti chodí na bubble tea pravidelně třeba cestou ze školy, možná by nebylo od věci jim vysvětlit, že to není vhodné.

Domácí bubble tea

Pokud vaše děti bubble tea milují, můžete jim ho udělat doma, není to složité. Připravte nějaký ovocný čaj, oslaďte ho medem a nechte vychladnout. Ideálně ho dejte na čas do ledničky, protože studený chutná nejlépe.

Tapiokové perly i ovocné kuličky se dají koupit, ale pokud chcete, můžete si je podle návodu z internetu vyrobit i doma. Nebo je nahraďte například kandovaným ovocem či kousky želé.

Uvidíte, že vaše děti si i takový čaj zamilují, a navíc budou ve škole hrdě prohlašovat, že jejich rodiče bubble tea vyrábějí doma. Vy budete mít jistotu, že to, co děti pijí, není žádná nekvalitní obarvená voda.

Nebo zkrátka dětem vysvětlete, že bubble tea je drahá záležitost, kterou si mohou dopřát třeba za dobré známky jednou do měsíce. Možná to pro ně bude motivací něco na sobě změnit.

Zdroj: eater.com, mashed.com, flipboard.com
Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz