Nejspíš každému z nás se to někdy stalo: Vložíme si jídlo do úst a až pak nám dojde, že když se z něho na talíři kouřilo, byla to známka toho, že je horké. A nejhorší vůbec je to s čajem či polévkou. Opaření jazyka je v takovém případě bolestivé.
Někdy to přejdeme pár nadávkami, jindy si ale opaříme jazyk tolik, že nám na něm naskáčou dokonce nepříjemné puchýře a bolí nás ještě několik dní. Málokdo ale ví, jak se v případě opaření jazyka zachovat.
Co bychom měli udělat jako první, abychom si ulevili od bolesti a také zmírnili následky, které mohou nastat? Možná vás to překvapí, ale existuje návod, jak v takové situaci jednat. A my vám ho představíme.
Popáleniny prvního stupně
Nejlepší prevencí je samozřejmě trpělivost. Pokud si dáte pozor, budete jídlo foukat a počkáte, než ho vložíte do úst, nic se vám nemůže stát. Jenomže být trpělivý je mnohdy problém.
Na webu health.clevelandclinic.org je informace o tom, že pití vařícího čaje či lžíce horké polévky může způsobit popáleniny prvního stupně, které se někdy řeší dokonce i v nemocnici.
Technicky jde o nejméně závažný typ popálenin na stupnici popálenin, ale to neznamená, že nebolí. Stanford Health Care popisuje popáleniny prvního stupně jako takové, které zůstávají suché, přestože jsou stále červené a bolestivé.
Popáleniny prvního stupně jsou také omezeny na vnější vrstvu pokožky, jako například spáleniny od slunce. Stejně jako spálení od slunce může popálení prvního stupně přetrvávat i na jazyku a v citlivé tkáni úst.
Bohužel neexistuje způsob, jak bolest popáleniny prvního stupně úplně odstranit nebo rychle vyléčit. Existují však způsoby, jak snížit bolest a urychlit proces hojení tím, že se oblast zbaví bakterií. Jeden z nejjednodušších kroků lze provést téměř okamžitě po spálení úst.
Ústní hygiena
Jedním z nejjednodušších tipů, které můžete použít téměř okamžitě po utrpění popáleniny, je vypláchnutí úst fyziologickým roztokem. Tím se z oblasti odstraní bakterie, čímž se sníží riziko infekce.
Doporučuje se také několik dní dbát na ústní hygienu a čistit si zuby po každém jídle včetně výplachu pusy ústní vodou. Většina popálenin by se tak měla vyléčit do několika dní.
Klinika ale varuje, že může dojít ke komplikacím, které je třeba konzultovat s lékařem. Pokud se popálenina nehojí delší dobu, je velmi bolestivá a natéká vám pusa, rozhodně neváhejte s návštěvou doktora.
Stejně tak je třeba zakročit, pokud si opaříte nejen jazyk, ale také krk. V takovém případě je bolest obvykle nesnesitelná, a proto většina lidí doktora navštíví, aniž by o čemkoli uvažovala.
Možná si tedy říkáte, že opaření jazyka polévkou či čajem je jen něco, co se stává každému, a není třeba kolem toho dělat nějaký povyk, ve skutečnosti je ale dobré vědět, jak jednat, pokud dojde ke komplikacím.
Zdroj: healthdigest.com, healthline.com,medicalnewstoday.com
Autor: Shani Maiová