Zdravá játra obsahují určité množství tuku, ale pokud tuk tvoří více než 5 až 10 % hmotnosti jater, mluvíme o ztučnění jater – nenápadném onemocnění s vážnými komplikacemi. A za jeho vznik zdaleka nemůže jen alkohol.
Steatóza, běžně známá jako ztukovatění jater, je stav charakterizovaný hromaděním tuku v jaterních buňkách. Lékaři označují toto onemocnění jako „tiché“, protože zpočátku nemá žádné příznaky. Jediným způsobem, jak zjistit přítomnost steatózy, je prohlédnout si jaterní buňky pod mikroskopem, což asi nikdo z nás běžně nedělá.
Typy steatózy
Existují dvě hlavní formy steatózy – makrovesikulární a mikrovesikulární. V prvním případě se v jaterních buňkách vyskytují velké nebo malé kapičky tuku neboli lipidů, které vytlačují jádra, v nichž je uložena buněčná DNA. V druhém případě se v jaterních buňkách také vyskytují četné kapičky tuku, ovšem nedochází k vytlačování jader.
Dva typy steatózy rozlišujeme také podle jejího hlavního spouštěče. Pokud je hlavní příčinou ztukovatění jater vysoký příjem alkoholu, mluví se o tzv. alkoholové steatóze. Jestliže se však nemoc objeví u někoho, kdo alkoholu příliš neholduje, označuje se jako nealkoholová steatóza. Podle přehledu z roku 2017 postihuje nealkoholová steatóza až 25–30 % lidí ve Spojených státech a Evropě.
Příčiny steatózy
Příčina alkoholové steatózy je jasná, ale co způsobuje nealkoholové ztukovatění jater už tak jisté není. Tuk se může v játrech hromadit z mnoha důvodů. Jedním z nich může být inzulinová rezistence. Ta může způsobit zvýšení obsahu volných mastných kyselin v játrech, které se hromadí v jaterních buňkách.
Proto je za hlavní rizikový faktor považována obezita a stavy související s inzulinovou rezistencí – diabetes 2. typu a syndrom polycystických vaječníků. Mezi další rizikové faktory patří podle Medical News Today zvýšená hladina krevních lipidů, jako je cholesterol a triglyceridy, vysoký krevní tlak a užívání některých léků.
Příznaky steatózy
Prostá steatóza nemá žádné příznaky. S postupujícím onemocněním se však může vyskytnout únava, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo zvracení, bolest v pravé horní části břicha, zežloutnutí kůže a očí a zadržování tekutin (edém).
Léčba steatózy
Zpočátku steatóza léčbu nevyžaduje a jedná se o vratný stav, je však nutná změna životosprávy. Jinak hrozí, že se nemoc bude zhoršovat a povede až k závažnému zjizvení jater, tzv. cirhóze, a dokonce k rakovině jater.
Prevence steatózy
Snížení rizika steatózy zahrnuje udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení, vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu a vyváženou stravu.
Doporučuje se strava bohatá na celozrnné a minimálně zpracované potraviny, včetně komplexních sacharidů, vlákniny a bílkovin. Zdraví jater podporuje středomořská dieta s minimem zpracovaných potravin, přidaných cukrů a nasycených tuků.
Zdroj: Amedeo Lonardo, Nonalcoholic fatty liver disease: Evolving paradigma, 2017, Medical News Today, Cleveland Clinic, Mayo Clinic, Healthline
Autor: Dominika Jandorová