Na první pohled může vypadat složité na přípravu. Pro někoho jen slovíčko „kynuté“ představuje noční můru a jakýmkoliv receptům vyžadujícím kynutí se vyhýbá širokým obloukem. U těsta kynutého pod vodou jsou ale obavy zbytečné.
Ve skutečnosti je těsto kynuté pod vodou velmi nenáročné na přípravu. Nemusí se ho bát ani ti, kteří ještě v kuchyni nestihli posbírat příliš mnoho zkušeností. Navíc se z něho dají připravit různé dobroty.
Znáte těsto kynuté pod vodou?
Pro někoho je to možná vůbec poprvé, co se s těstem kynutým pod vodou setkává. Pro jiného to může být běžná rutina, kterou zvládá levou zadní.
Vrtá vám hlavou, jak to vlastně celé funguje? Web MAKOVÁ PANENKA vysvětluje, že kvasinky pod vodou anaerobně konzumují sacharidy nacházející se v těstě. Tyto sacharidy poté přeměňují na alkohol a na oxid uhličitý.
Bublinky jsou při tomto procesu sice menší, ale je jich podstatně více. Těsto vykynuté tímto způsobem je na řezu hustě porézní.
Jak na těsto kynuté pod vodou?
Pokud jste ho ještě nikdy nezkoušeli, je na čase to změnit. Web Český rozhlas Pardubice radí použít: ½ kg hladké mouky, ½ kg Hery, 6 dkg droždí, 3 lžíce vody a cukr na kvásek.
A co dál? Z vody, droždí a trochy cukru udělejte kvásek. Heru rozmačkejte společně s moukou, přidejte vzešlý kvásek a vypracujte těsto. Jakmile je těsto hotové, udělejte z něho kouli a ponořte jej do mísy se studenou vodou. Ve vodě ho nechte kynout alespoň 1 hodinu.
Po vyjmutí těsta z vody jej propracujte s trochou mouky. Pak už můžete zpracovat libovolným způsobem, například k přípravě cukroví.
Recept na cukroví kynuté pod vodou
Už víte, jak připravit těsto kynuté pod vodou. A znáte i princip, kterým to kynutí funguje. Teď navíc budete znát i recept na chutné cukroví podle deníku iDNES.
Na přípravu potřebujete: 250 g hladké mouky, 170 g másla, 6 lžic mléka, 25 g droždí, 1 lžičku cukru, špetku soli, 25 g práškové želatiny, želatinu nebo moučkový cukr na ozdobu, mouku na posypání válu a tuk na vymazání plechu.
Mléko necháte trošku zahřát, přidáte k němu trochu cukru, rozdrobíte droždí a necháte vzejít kvásek. Hladkou mouku prosejete do mísy, přidáte rozpuštěné máslo, vzešlý kvásek, špetku soli a zaděláte na těsto, které necháte alespoň ½ hodiny kynout v míse pod studenou vodou.
Těsto poté vyjměte, nechte okapat a vyválejte na vále posypaném moukou. S pomocí tvořítek z těsta vykrajujte různé tvary, které pokládejte na vymazaný plech. Poté pečte na 180 °C. Upečené cukroví obalte v moučkovém cukru a potřete jahodovou želatinou, kterou připravíte podle návodu.
Zdroj: makova-panenka.cz, pardubice.rozhlas.cz, idnes.cz
Autor: Natálie Kabourková