Na upečení dobrého chleba není nic náročného. Většinou bývá základem dobře nakynuté těsto a trocha trpělivosti. Pokud jste ještě chléb doma dělat nezkoušeli, s následujícím receptem si můžete být jisti, že ho zvládnete bez problémů.
Mnoho lidí si říká, že koupit si chléb v obchodě je přece daleko jednodušší. A možná je to pravda, jenomže nic se nevyrovná tomu, když se zakousnete do čerstvě dopečeného domácího pečiva.
Nejjednodušší chléb
Na přípravu toho úplně nejobyčejnějšího chleba budete potřebovat kostku droždí, 350 mililitrů vlažné vody, 3 lžičky cukru, 300 gramů hladké žitné mouky, 200 gramů pšeničné mouky, lžičku soli a půl lžičky oleje.
Do vlažné vody rozmíchejte cukr a rozdrobte droždí. Nechte vzejít kvásek. Do toho následně přesejte obě mouky, přidejte sůl a olej a vypracujte hladké těsto. To dejte pod utěrku na hodinu kynout.
Následně těsto vyklopte do formy, potřete ho vodou, aby chléb na povrchu nepopraskal, posypte hrubozrnnou solí a dejte péct na 40 minut do trouby předehřáté na 180 °C. Poté vytáhnete dokonalý bochník chleba, který bude uvnitř měkký a nadýchaný a na povrchu s křupavou kůrčičkou.
Jak uchovávat chléb, aby neztvrdl?
Problém s chlebem, ať už domácím, nebo kupovaným, bývá ten, že obvykle vydrží dva dny čerstvý, potom ale ztvrdne a nedá se jíst. Dá se tomu ale zabránit pomocí jednoduchého triku.
Pokud budete balit chléb do tašek nebo plastových pytlíků, pravděpodobně se vám zapaří a dříve se na něm objeví plíseň. Papírové sáčky také nejsou odpovědí, protože v těch chléb tvrdne.
Nejideálnější tak je zabalit ho do utěrky nebo do látkové funkční tašky, ve které vydrží čerstvý i několik dní. Pokud si ale chléb upečete domácí, nejspíš tenhle problém stejně řešit nebudete. Zmizí totiž do dvou dnů a vy budete jen přemýšlet o tom, že si uděláte další.
Zdroj: Taste of Home, King Arthur Baking, Master Class, Epicurious
Autor: Šárka Cvrkalová