Těhotenství je náročné období a přináší s sebou různé komplikace, mimo jiné třeba abnormálně citlivý čich. Z dříve oblíbených pokrmů se vám dělá mdlo a nesnesete ani partnerův parfém. Jedná se však o celkem běžný problém.
Co je hyperosmie?
Lidé, kteří mají oproti průměrnému člověku zvýšený čich, jsou z lékařského hlediska označováni jako hyperosmici. Někteří mohou být citlivější na příjemné vůně, zatímco jiní mohou být více ovlivněni nepříjemnými pachy.
Spouštěcí pachy pro hyperosmii se u jednotlivých osob liší. Mezi běžné zdroje, které mohou u osob s hyperosmií vyvolat nepříjemné pocity nebo nevolnost, patří chemikálie, parfémy, čisticí prostředky a vonné svíčky.
Přidružené problémy
Vzhledem k tomu, že hyperosmii může způsobovat celá řada základních onemocnění, mohou se u člověka objevit i další příznaky související s tímto stavem. Změny čichu mohou vyvolat zvýšené bolesti hlavy a nevolnost a zvracení.
Migrény jsou typem bolesti hlavy, která může způsobovat opakující se záchvaty středně silné až silné bolesti. Důvod, proč někteří lidé trpí migrénou, není v současné době znám, ale změny prostředí, například počasí, mohou migrénu vyvolat.
Mezi spouštěče z prostředí mohou patřit také některé pachy. V důsledku toho mohou mít lidé s hyperosmií větší pravděpodobnost výskytu migrény, když cítí určité pachy.
Superčich a těhotenství
Hormonální změny v těhotenství mohou vést ke změnám čichu. Podle výzkumu Leslie Cameron se u většiny těhotných žen v prvním trimestru těhotenství objevuje zvýšený čich.
Vědci například předpokládají, že u některých žen může tento zvýšený čich vyvolat ranní nevolnost. Studie LeRoye Heinrichse dokonce zjistila, že ženy, které se narodily bez čichu (anosmie), ranní nevolností v těhotenství netrpí.
Jak přecitlivělost na vůně zmírnit
Udržujte čistotu. Perte oblečení častěji než obvykle, protože vlákna mají tendenci zadržovat pachy. Výplachy a spreje s fyziologickým roztokem pomáhají udržovat nosní dírky vlhké a zdravé.
Zbavte se deodorantů. Přejděte na toaletní potřeby a čisticí prostředky bez vůně nebo s lehkou vůní. Zkuste se obklopit vůněmi, které vám skutečně zlepší náladu. Máta, citron, zázvor a skořice vaši nevolnost spíše zklidní, než aby ji zhoršily.
Žvýkejte žvýkačku nebo cucejte tvrdé bonbony, které vám pomohou odvést pozornost od zápachu. Konkrétně mátové bonbony mohou také pomoci při nevolnosti.
Jíst studená jídla může také pomoci, protože čich a chuť jsou velmi propojené. Studený sendvič se steakem nebo salát s lososem může vašemu nosu vyhovovat více než grilovaný steak nebo losos, které mohou mít za tepla silnější chuť i vůni.
Kdy citlivost zmizí?
U mnoha žen začne citlivost na silné pachy ustupovat poměrně rychle a již na počátku těhotenství. Pokud se tak nestane, nos se pravděpodobně vrátí do normálu s postupujícím těhotenstvím nebo brzy po porodu.
Zdroj: whattoexpect.com, medicalnewstoday.com, LeRoy Heinrichs, Linking olfaction with nausea and vomiting of pregnancy, recurrent abortion, hyperemesis gravidarum, and migraine headache, 2002, E. Leslie Cameron, Pregnancy and olfaction: a review, 2014
Autor: Dominika Jandorová