Tatarský biftek neboli tatarák se v ČR řadí mezi oblíbená jídla v domácnostech, hospodách i restauracích. Rizika spojená s konzumací lze navíc eliminovat.
Původ tatarského bifteku
Tatarský biftek nemá nic společného s Tatary, tedy s příslušníky turkického národa, kteří žijí v různých částech světa. Ve skutečnosti pochází z Paříže konce 19. století. Původně se nazýval „americký biftek“, což se ale změnilo. K této pochutině se totiž zpočátku servírovala tatarská omáčka (ta ale nemá s Tatary rovněž nic společného), takže se objevil nový název, pod kterým ji známe dodneška.
Ingredience na tatarák
Tatarský biftek se nejčastěji připravuje z hovězí svíčkové, která je naškrábána či namleta. Dalšími ingrediencemi jsou sůl, cibule, pepř, hořčice anebo worcesterová omáčka, ale použít lze daleko více surovin. Na závěr se přidá syrový žloutek a vše se obvykle smíchá dohromady. V ČR se tato syrová pochoutka často konzumuje na topince, ale třeba v Belgii jsou k ní oblíbené hranolky. Použít lze přitom i další druhy masa. U nás je např. populární tatarák z lososa.
Tatarský biftek a zdraví
Hovězí svíčková či losos jsou poměrně kvalitními surovinami, nicméně syrové maso není pro člověka úplně ideálním pokrmem. Na druhou stranu to platí především pro maso vcelku. Zuby by jej totiž tolik nerozmělnily, takže by nebylo připraveno na trávení. To ovšem u tataráku nehrozí. Zdravý člověk si jej tedy může jednou za čas dát. Jenže syrové maso může být pro člověka i poměrně rizikové.
Eliminace rizik
Konzumace tatarského bifteku může mít za následek onemocnění jako trichinelóza, echinokokóza či cysticerkóza. Hlavním „viníkem“ je přitom tasemnice, ale u první nemoci spíše hlístice. Na druhou stranu platí, že správná příprava rizika eliminuje na minimum. Předně je vhodné skutečně použít svíčkou, kterou paraziti vyhledávají minimálně. Maso by se navíc mělo naškrábat nožem, tedy nikoli namlet, protože tak se larvy tasemnice snadněji objeví, případně poškodí a nepředstavují takový problém.
Ústřice jsou nejlepší syrové a působí afrodiziakálně. Pravda je ale možná jinde
Zajímavosti o tatarském bifteku
- Říká se, že tatarák dostal svůj název díky tomu, že Tataři nechávali syrové maso naklepat za jízdy na koni pod sedlem a pak jej jedli. Jenže ve skutečnosti pouze přikládali syrové maso na krvácející místa svých poraněných koní.
- Někteří lidé tatarský biftek dochucují poněkud atypicky, tedy např. za pomoci ančoviček, tabasca, wasabi, manga anebo koňaku.
- U tataráku je rizikovou ingrediencí i syrové vejce, které může způsobit salmonelózu. Na druhou stranu je bakterie rodu Salmonella přítomna v 1 z 20 000 vajec.
- Ohroženi můžete být i v případě, když si uděláte tatarský biftek z ryb. Před několika lety např. čeští vědci objevili v lososech na Aljašce tasemnici, která může napadnout člověka.
- Tatarák si mohou připravit i vegetariáni. Lze si jej totiž udělat z rajčat anebo z lilku. U těchto variant navíc žádná rizika nehrozí.