Pokud ve vás samotný název Tamilok nevyvolává žádný odpor, pravděpodobně je to dáno tím, že neznáte, co se pod ním skrývá. Kdo totiž netuší, co to Tamilok vlastně je, jen stěží si dokáže představit, proč se z něj mnoha lidem zvedá žaludek.
Ať už patříte či nepatříte mezi fanoušky bizarních jídel, která jsou jinde ve světě považována za pochoutku a velkou dobrotu, představíme vám Tamilok a prozradíme, o co vlastně jde.
Co je Tamilok?
Když se řekne Tamilok, co si pod tímto názvem představíte? Možná vás napadne nějaký druh ryby, jiný by třeba řekl pudink a další by hádal, že jde o druh hada.
Nic z toho ale není správně. Ve skutečnosti se pod slovíčkem tamilok ukrývá druh mořského plže, někde se udává červa.
Tato pochoutka se podává zejména na Filipínách. Tam se o Tamiloku hovoří jako o postrachu starých námořníků.
Ochutnali byste dřevomorku?
Tamilok se též nazývá dřevomorka. „Přezdívka pochází ze skutečnosti, že Tamilok se do dřeva doslova provrtává,“ vysvětluje atlasobscura.com.
Někde se Tamiloku říká námořní červ a to podle legendy, která vypráví, že dřevěné trupy lodí bývaly kdysi jejich hlavní obživou a mnoho námořníků tak doslova poslali ke dnu uprostřed divokého moře.
Kde se sbírají?
Na Filipínách žijí Tamiloky mezi hnijícími mangrovníky. Tyto stromy nabízejí vše, co tato stvoření potřebují, aby se jim dařilo – vlhko a dřevo ke svačině.
Pokud toužíte po šťavnatém červotoči přímo od zdroje, budete se muset brodit kluzkými koryty řek a hledat mrtvé, ponořené stromy. Tamilok je slizká šedá potvůrka, která se vyskytuje jen v několika zemích na světě.
Jak se jí?
Tamilokští prodejci obvykle podávají škeble ve stylu ceviche, nazývané Kinilaw. Celé zvíře připravují syrové, nakládají ho v kokosovém octu a limetkové šťávě s chilli a solí.
„Strávníkům se doporučuje spolknout ho vcelku,“ radí mapotic.com. Vzhledem k tomu, že se nejčastěji jedí zaživa, určitě nechcete, aby se vám tento červ hýbal v ústech.
Stala se z nich vyhledávaná pochoutka
Tamilok si místní tradičně rezervují pro zvláštní příležitosti. Tak tomu bývalo ještě před lety, ale to se změnilo, když o tuhle dobrotu začali projevovat zájem i turisté.
Dnes proto prodejci začali pravidelně sklízet škeble, aby splnili požadavky cestovního ruchu. Bohužel tento nárůst zájmu představuje hrozbu pro mangrovové ekosystémy.
Zdroj: atlasobscura.com, mapotic.com
Autor: Karolína Nezbedová