Zajisté jste si všimli, že když jablko trochu naleštíte, leskne se. Lesk způsobuje vrstva přírodního vosku. Hlavně v souvislosti s umělým dodáváním lesku se však objevují hlasy upozorňující na jeho škodlivost. Co je na tom pravdy?
K čemu je vosk dobrý?
Jablka produkují vlastní voskový povlak, který je pomáhá chránit. Mezi benefity vosku patří:
- Udržování vlhkosti – Slupka jablka pomáhá zadržovat vlhkost v buňkách jeho dužiny a vosk na slupce poskytuje další ochrannou vrstvu. Bez vosku by jablko rychle vyschlo.
- Zabraňuje růstu plísní – Přírodní vosková vrstva také zabraňuje růstu plísní na povrchu jablka.
- Zpoždění zrání – Když jsou jablka obklopena voskovým povlakem, zpomaluje se proces zrání a hniloby. Jablko je vystaveno menšímu množství vnějšího vzduchu, takže se nezačne tak brzy kazit.
- Ochrana proti bakteriím – Vosk chrání ovoce před napadením bakteriemi a jinými mikroorganismy.
Přírodní voskový povlak na jablcích výborně chrání ovoce, ale po sklizni se snadno smývá. Aby se prodloužila životnost ovoce a udržel se jeho lesklý a atraktivní vzhled na pultech supermarketů, mnozí výrobci potravin znovu natírají ovoce potravinářským voskem.
Lesklá jablka se lépe prodávají
Potravinářský vosk používaný k potahování jablek a dalšího ovoce a zeleniny je obvykle emulze vyrobená z karnaubského vosku. Mezi další typy vosku, které se mohou používat, patří například včelí vosk.
Po nanesení na jablko poskytuje vosk podobné výhody jako přírodní vosk. Zabraňuje příliš rychlému dozrávání ovoce, chrání před bakteriemi a plísněmi a chrání ovoce před poškozením.
Karnaubský vosk dodává jablkům lesklý vzhled a je pro člověka nestravitelný, takže by jednoduše prošel vaším organismem netknutý podobně jako žvýkačka při náhodném požití.
Jak se vosku zbavit
Ačkoliv přírodní a uměle nanášený vosk není pro lidské zdravý škodlivý, pokud se chcete vyhnout jeho konzumaci, můžete zkusit následující postupy.
Ponořte jablko na několik sekund do horké vody. Jakmile jablko z horké vody vyjmete, znovu jej omyjte pod tekoucí vodou z vodovodu.
Další metodou je smíchání jedné lžíce citronové šťávy a jedné lžíce jedlé sody ve vodě. Každé jablko ponořte do této směsi a vydrhněte ho. Po skončení je opláchněte pod tekoucí vodou. Místo citronové šťávy rozmíchané ve vodě můžete podle webu NDTV také použít ocet.
Další metodou, jak se vyhnout vosku, je oloupat slupku a poté jablko sníst. Málokdo to však doporučuje, protože byste se mohli připravit o všechny živiny a zejména o vlákninu, která je ve slupce jablka obsažena.
Zdroj: NDTV Food, Blended Waxes, Tasting Table, McGill
Autor: Dominika Jandorová