Pečení chleba není přímo nutností, ale mnoho lidí v něm našlo zálibu. Jde spíše o koníček, který ocení celá rodina. V období pandemie začali péct i lidé, kteří sotva občas zavítali do kuchyně. V obrovském výběru receptů je i celá řada opravdu specifických druhů. Jedním z nich je sýrový chléb.
Příprava domácího chleba je v podstatě hodně jednoduchá, stačí proniknout do tajů přípravy těsta. To si často zkušení domácí kuchaři upravují, aby jim výsledný produkt chutnal ještě více.
Výhody domácího chleba
Pro pravidelné pečení se určitě vyplatí dobrá domácí pekárna, není to však nutné. Pokud jde o občasnou přípravu, chleba se dobře upeče i v běžné troubě.
Potřebné suroviny na pečení se většinou běžně nachází doma, takže znalost pečení se může hodit i v případě, že se vám nechce na nákup a nějaké pečivo nutně potřebujete. Je to také ideální řešení pro přípravu bezlepkového pečiva, protože si uděláte přesný přehled o bezlepkových surovinách.
Praktickým pomocníkem pro výrobu voňavého a křupavého chleba nebo vypečených rohlíčků je kuchyňský robot, který má funkci hnětení těsta, ale ani to není nezbytné. Těsto můžete připravit ručním hnětením.
Suroviny pro přípravu těsta
Na přípravu sýrového chleba podle magazínu Vaření budete potřebovat 0,5 kg kvalitní hladké mouky, 7 g sušeného droždí, 350 ml mléka, 2 lžičky mleté hořčice, sýr podle chuti – dobře funguje kombinace čedaru (90 g) a parmazánu (30 g). Nepoužívejte sýr, který je už nastrouhaný z obchodu. Má v sobě nerozpékavé složky.
Podle chuti a použitého sýra lze ještě těsto posolit. Čedar a parmazán jsou slané sýry, tak tam opatrně. Bude se hodit i čerstvá petrželka, vejce na potření a tuk na vymazání formy.
Jednoduchý pracovní postup
Nejprve si nastrouhejte oba druhy sýra. Pokud se přidává petrželka, měla by být umytá, usušená a nakrájená hodně najemno.
Ve větší míse se promíchá mouka, sýr, droždí, hořčice, petrželka a sůl. Doprostřed promíchané směsi se začne nalévat vlažné mléko. Pokud se těsto zpracovává v kuchyňském robotu, jde to velmi rychle, ruční hnětení je časově náročnější. V obojím případě by mělo být těsto hladké a nelepivé.
Těsto se nechá kynout na teplém místě asi hodinu a půl. Mělo by zdvojnásobit svůj objem. Těsto opět opatrně prohněťte a vytvaruje na plech do kulatého nebo oválného tvaru. Plech se vystele pečicím papírem nebo vymaže tukem. Těsto se opět nechá nakynout.
Před pečením se povrch těsta potře rozšlehaným vejcem. Nahoře se nožem nařízne kříž. Může se ještě ozdobit nastrouhaným sýrem.
Peče se v předehřáté troubě na 230 °C asi deset minut a následně se teplota zmírní na 200 °C. K upečení by mělo stačit dalších 25 minut.
Chléb je chutný i samotný. Hodí se jako příloha k zeleninovým salátům nebo k jemnému masu.
Zdroj: Vaření, Prima inspirace
Autor: Lída Kropáčková