Ementál je slavný děrovaný sýr, který je vyráběn ve tvaru velká kola. Jedná se o tradiční pochoutku ze Švýcarska, které se dočkala celosvětové obliby nejen mezi milovníky dobrého sýra.
Ementál se zrodil ve Švýcarsku
Sýry „doprovází“ člověka po tisíce let. Ementál se v tomto kontextu objevil poměrně pozdě, přesto se jeho historie začala psát už ve 13. století. Zrodil se přitom v rozlehlém švýcarském údolí řeky Emme, které se jmenuje Emmental a nachází se východně od Bernu na úpatí Alp. Tento zemědělský kraj se vyplatí navštívit i dnes, protože díky malebné idylické krajině je někdy označován za „nejšvýcarštější Švýcarsko“. Buď jak buď, v současné době se ementál nevyrábí pouze v této oblasti, ale také na dalších místech, a to nejen v této alpské zemi.
Kde můžeme ementál ochutnat?
Děrovaný ementál patří mezi běžně dostupné zboží, takže není žádný problém jej sehnat v mnoha klasických i specializovaných obchodech. Na druhou stranu musíme zdůraznit, že název „ementál“ není chráněn ochranou známkou. Používán je tedy i pro sýry, které s ním nemají mnoho společného. Pokud si nicméně pořídíte ementál s označením Emmentaler AOC nebo Emmentaler Switzerland, budete mít jistotu – jedná se totiž o chráněné značky. Čerstvý ementál každopádně můžete ochutnat třeba při návštěvě Alp.
Upozorňujeme: pokud budete pobývat v údolí Emmental, výrobky s ochrannou známkou Ämmitaler Ruschtig jsou zárukou nejvyšší kvality.
Ementál jako stolní sýr i výtečná surovina v kuchyni
Jak každý praví milovník sýra ví, ementál disponuje jemnou oříškovou příchutí. Konzumován je čistě jako stolní sýr (často jen nakrájený na kostičky), tedy samotný jako chuťovka. Jeho chuť ovšem vynikne i v kombinaci s kvalitním vínem. Navíc bývá používán také strouhaný, a to např. do fondue, zapékaných jídel i k dochucení salátů, případně do sendvičů. Uplatnění ovšem nachází rovněž ve slaných koláčích, z nichž nejznámější je asi quiche, který má svůj původ ve Francii.
Vliv ementálu na lidské zdraví
Z hlediska zdraví je na tom ementál, ostatně stejně jako další sýry rozporuplně. Všechny druhy sýra jsou totiž silně zakyselující, což lidskému organismu rozhodně neprospívá. Milujete-li tedy tuto pochoutku z mléka, určitě se zároveň snažte konzumovat co nejvíce zásaditých potravin. Tvrdé sýry včetně ementálu jsou na druhou stranu známé tím, že obsahují vysoké množství vápníku. Tím pozitivně působí především na kosti, nehty a zuby. A navíc obsahují také bílkoviny.
Zajímavosti o ementálu
- Pravý ementál ze Švýcarska představuje kolo s hmotností od 60 do 130 kg, které má průměr až okolo 1 metru.
- Existují nicméně i další varianty ementálu, jež nepocházejí ze Švýcarska. Jedná se např. o francouzský, rakouský či savojský ementál. Ty se liší nejen druhem použitého mléka, ale právě také hmotností i rozměry.
- Produkce ementálu je každoročně obrovská. Jen z údolí Emmental ho jde do světa 10 tisíc tun!
- Pokud vás zajímá, proč jsou v ementálu slavné díry, institut Agroscope nedávno přišel s vysvětlením. Údajně za to mohou malé částice sena, jež padají během dojení krav do mléka. Ty pak během fermentace způsobují to, že se v sýru tvoří otvory.
- Budete-li si chtít dát ementál při případné návštěvě Severní Ameriky či Austrálie, hledejte název „Swiss cheese“.