Syndrom karpálního tunelu umí pořádně znepříjemnit život. Můžete mu zabránit cvičením i polohou klávesnice

Zdroj: Shutterstock

Syndrom karpálního tunelu (CTS) je běžné, ale velmi nepříjemné onemocnění, které způsobuje necitlivost, brnění a bolest ruky a paže. Jakými preventivními opatřeními můžete snížit riziko jeho vzniku?

V karpálním tunelu se nachází středový nerv, který je zodpovědný za citlivost prstů (kromě malíčku) na dlaňové straně. Kromě toho ovládá svaly kolem základny palce. Cokoli, co vyvíjí tlak nebo dráždí středový nerv v karpálním tunelu, může vést k syndromu karpálního tunelu.

Příznaky karpálního tunelu

Příznaky CTS se obvykle projevují postupně a mohou zahrnovat necitlivost, brnění a slabost v postižené ruce a paži. Jak uvádí Mayo Clinic, nejčastěji se tyto pocity objevují v palci, ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku. Příznaky se často objevují při držení volantu, telefonu nebo novin nebo vás mohou budit ze spánku. Příznakem může být také slabost rukou, která vede k upouštění předmětů.

Pokud máte přetrvávající příznaky CTS, které narušují vaše každodenní aktivity a spánek, je vhodné vyhledat lékaře. Včasný zásah může zabránit trvalému poškození nervů a svalů.

Rizikové faktory

Se syndromem karpálního tunelu je spojena řada faktorů. Ty sice nemusí přímo způsobit syndrom karpálního tunelu, mohou však zvýšit riziko podráždění nebo poškození středového nervu.

Patří mezi ně anatomické faktory (např. zlomeniny zápěstí), některá chronická onemocnění (např. cukrovka), zánětlivá onemocnění (např. revmatoidní artritida), pohlaví (CTS se častěji vyskytuje u žen) či obezita.

Léčba karpálního tunelu

Pokud jsou příznaky CTS diagnostikovány a léčeny včas, lze je často zmírnit bez chirurgického zákroku. Nechirurgická léčba může zahrnovat nošení ortézy nebo dlahy, které vám zabrání ohýbat zápěstí během spánku. Dlahu můžete nosit také během činností, které zhoršují vaše příznaky.

Pomoci mohou také nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a naproxen, které mírní bolest.  Také steroidní injekce vstříknuté do karpálního tunelu zmírňují bolestivé příznaky. Pokud nechirurgická léčba nezabere, může vám lékař doporučit operaci.

Prevence karpálního tunelu

Přestože neexistuje žádná spolehlivá metoda, jak CTS předcházet, určité postupy mohou minimalizovat zátěž rukou a zápěstí. Vyvarujte se ohýbání zápěstí úplně nahoru nebo dolů. Nejlepší je uvolněná střední poloha. Klávesnici mějte ve výšce loktů nebo o něco níže.  

Zlepšete si držení těla. Nesprávné držení těla vysune ramena dopředu, zkrátí krční a ramenní svaly a stlačí nervy v krku. To může mít vliv na zápěstí, prsty a ruce a může způsobovat bolesti krku.

Naplánujte si přestávky na jemné protažení a ohýbání rukou a zápěstí, zejména při opakujících se činnostech. Provádějte cvičení zaměřená na posílení svalů rukou a zápěstí.

Zdroj: Mayo Clinic, OrthoInfo, NHS, Žij úspěšně

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz