Studie vědců vyvrací domněnku, že zelenina je zdravá. Před srdečním onemocněním vás neochrání

Zdroj: Shutterstock

Zelenina je považována za velký zdroj vitamínů a látek, které působí proti řadě zdravotních potíží, mezi které se řadí i kardiovaskulární onemocnění. Závěry britské studie však toto všeobecně přijímané tvrzení zpochybňují.

Rozsáhlá britská studie

V rámci studie Qi Fenga, kterou provedly univerzity v Oxfordu a Bristolu a Čínská univerzita v Hongkongu, bylo téměř 400 000 lidí v průměrném věku 56 let požádáno, aby vyplnili dotazník o svém jídelníčku, včetně množství vařené a syrové zeleniny, kterou denně snědí.

Dotazovaní v průměru uvedli, že denně snědí dvě vrchovaté lžíce syrové zeleniny a tři lžíce vařené zeleniny, tedy pět lžic zeleniny celkem.

Zelenina a srdce

Jejich zdravotní stav a případné srdeční potíže, které vedly k hospitalizaci nebo úmrtí, pak byly sledovány po dobu následujících 12 let. Během tohoto období mělo 18 000 z nich závažné srdeční problémy, jako je infarkt nebo mrtvice.
Přestože riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění bylo u těch, kteří jedli nejvíce zeleniny, zejména syrové, asi o 15 % nižší než u těch, kteří jí jedli nejméně, vědci uvedli, že to vše lze vysvětlit jinými faktory.

Mezi ně patří životní styl, například to, zda kouří a kolik pijí alkoholu, a také jejich zaměstnání, příjmy a celkový způsob stravování.

Nepříznivé výsledky

V důsledku toho podle nich jejich studie nenalezla důkaz o vlivu zeleniny na pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních problémů.

Zdůrazňují však, že vyvážená strava pomáhá snižovat riziko mnoha onemocnění, včetně některých druhů rakoviny.

Vyvážená strava

Základem vyvážené stravy by měly být brambory, chléb, rýže, těstoviny nebo jiné sacharidy obsahující škrob, ideálně celozrnné. Každý den byste měli sníst alespoň 5 porcí různých druhů ovoce a zeleniny.

Dopřát si můžete mléčné výrobky nebo jejich alternativy (např. sójové nápoje), přičemž si vybírejte varianty s nižším obsahem tuku a cukru. Jezte fazole, luštěniny, ryby, vejce, maso a další bílkoviny (včetně 2 porcí ryb týdně, z nichž jedna by měla být mastná).

Pijte 6-8 šálků vody denně. A měli byste dbát na denní dávku 30 g bílkovin. Dospělí by měli denně sníst méně než 6 g soli a 20 g nasycených tuků pro ženy, nebo 30 g pro muže.

Opačné názory

Na druhou stranu Naveed Sattar, profesor metabolické medicíny na univerzitě v Glasgow, uvedl, že existuje mnoho experimentálních důkazů, že konzumace potravin bohatých na vlákninu, jako je zelenina, může pomoci snížit hmotnost a zlepšit hladinu rizikových faktorů, o nichž je známo, že způsobují srdeční onemocnění.

Například práce Guo-Yi Tanga srovnávající výsledky několika studií na toto téma potvrdila, že potraviny jako brambory, sója, sezam, rajčata, cibule, celer, brokolice, hlávkový salát a chřest mají velký potenciál k prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: bbc.com, Feng Qi, Raw and Cooked Vegetable Consumption and Risk of Cardiovascular Disease: A Study of 400,000 Adults in UK Biobank, 2022, Guo-Yi Tang, Effects of Vegetables on Cardiovascular Diseases and Related Mechanisms, 2017, dailymail.co.uk, nhs.uk
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz