Dodržujete pitný režim? Většina lidí na něj příliš nedbá. Málokdo si to uvědomuje, ale hudba může ovlivnit to, kolik toho vypijeme. A nezáleží na tom, co zrovna pijeme. Jakmile jsme v prostředí, ve kterém panuje hlasitá hudba, jednoduše toho vypijeme více.
Proč v obchodech hraje hudba? Proč se hudba rozléhá v restauracích? Proč ji slyšíme v barech? Protože má na nás vliv.
Hlasitější hudba = více pití v kratším čase
Funguje to zejména v barech a podnicích tohoto typu. „Pro majitele barů to pravděpodobně není žádné tajemství, ale francouzská studie ukazuje, že zvýšení hlasitosti hudby může urychlit pití,“ odhaluje webmd.com.
Hlasitá hudba nejenže ovlivňuje množství, které vypijete, ale má vliv také na rychlost, se kterou pijete. Když jste v prostředí, ve kterém hraje nahlas hudba, pijete zkrátka daleko rychleji.
Funguje to i s obyčejnou vodou?
Pravděpodobně ano. Zkuste to sami na sobě. Zacvičte si nebo si třeba zatancujte a mějte po ruce sklenici nebo lahev s vodou.
K aktivitě, kterou si vyberete, si pusťte nejdříve hudbu jen tak zlehka a zkuste vypozorovat, kolik toho vypijete.
Poté hudbu dejte nahlas a opět pozorujte, jestli po sklenici či lahvi s vodou sáhnete častěji. Je velká šance, že vodu vypijete dříve a ještě si zajdete „pro nášup“.
Proč tomu tak je?
Jednou z možností je, že vysoká hladina zvuku může u člověka způsobit vyšší vzrušení, díky kterému má potřebu pít rychleji a větší množství.
Mluvíme-li o vyšší konzumaci alkoholu v barech, pak je z části způsobená i tím, že při pobytu v hlasitém prostředí, kde jeden druhého neslyšíme, máme tendence méně mluvit a více pít.
Pokus a studie
Profesor behaviorálních věd na Université de Bretagne-Sud ve Francii Nicolas Guéguen provedl pokus, v rámci kterého společně se svým týmem diskrétně navštívil dva bary po tři sobotní večery ve středně velkém městě na západě Francie.
Terčem pokusu se stali návštěvníci baru, kteří nevěděli, že jsou pozorováni. Se svolením majitelů baru pozorovatelé před výběrem účastníka náhodně manipulovali s úrovněmi zvuku a sledovali, jaká bude reakce.
„Výsledky ukázaly, že vysoké hladiny zvuku vedly ke zvýšenému pití během kratší doby,“ píše sciendaily.com.
Profesor poukázal na to, že hudba hraná v baru je spojena s nárůstem pití. Snažil se tak varovat spotřebitele, že pobyt v prostředí, kde hraje hlasitá hudba, ovlivňuje jejich konzumaci alkoholu.
Zdroj: webmd.com, sciendaily.com
Autor: Karolína Nezbedová