Strasti vegetariánů: Čím nahradit chybějící maso v jídelníčku? Možností je víc, než si myslíte

Zdroj: Shutterstock

Vegetariánství je něco jako trend, přesto se nedá říci, že by lidé nejedli maso jen proto, že se chtějí podobat ostatním. Mnoha z nás maso zkrátka nechutná, jiní jsou zase vegetariáni z přesvědčení, kteří nejedí maso kvůli zvířatům. Jenomže jídelníček bez masa má svá úskalí.

Nikdo z nás nepotřebuje maso každý den a samozřejmě, že občas jíme vegetariánské jídlo, aniž bychom si to uvědomili. Jenomže pokud bychom měli vymýšlet bezmasá jídla denně, pro mnohé by to byl problém.

Navíc nejde jenom o kreativitu, je také třeba myslet na to, že v mase je velký podíl bílkovin, které lidské tělo potřebuje. A pokud mu je nedodáme, můžeme se časem potýkat s problémy.

Jak tedy maso ve vegetariánském jídelníčku nahradit? Na čem si pochutnat a mít u toho jistotu, že přísun všech důležitých látek bude vyvážený tak, jak by měl být? Máme pro vás několik tipů na pokrmy plné bílkovin.

Fazole, hrách, cizrna a čočka

Fazolím se často říká maso chudých právě proto, že obsahují velké množství bílkovin. A takový kovbojský guláš se dá udělat i bez masa a pochutnají si na něm i chlapi, kteří milují pořádný steak.

Hrachová polévka jako základ doplněná čočkovými lasagnemi možná zní na první dobrou trochu divoce, ale pokud se nebojíte následného nadýmání, i na tomto menu si skvěle pochutnáte a dostanete do těla dostatek bílkovin.

Obecně jsou luštěniny zdravé, a i pokud maso pravidelně jíte, jednou za čas ho vyměnit za hrách, čočku nebo cizrnu není vůbec špatný nápad. Receptů existuje řada a je jen na vás, jakou kombinaci si vyberete.

Sója

Sója je náhražkou masa, kterou sice mnozí označují za kontroverzní alergen, ve skutečnosti je ale zdravá, a především obsahuje opravdu velkou dávku bílkovin, kterou do těla zkrátka dostat potřebujete.

Používá se také do omáček i salátů, existují i další pokrmy s vysokým obsahem sóji. Jde především o mléčné výrobky, jako jsou jogurty, sýry a mléko jako takové. Dají se koupit i v běžných obchodech s potravinami.

Oříšky a arašídy

Denně by si měl dát člověk minimálně jednu hrst suchých plodů. Jde zhruba o 30 gramů ořechů, které dodají tělu dostatek bílkovin jako náhražku za ty, které jsou běžně obsažené v mase.

Ke snídani či svačině vyzkoušejte jogurt s přidanými oříšky, nasypte si jich trochu také do ranních vloček a nebojte se je při pečení přidávat do štrůdlů i koláčů. Vyzkoušet můžete i další semínka, jako jsou chia semínka nebo slunečnice.

Vajíčka

Vajíčka se nikdy neomrzí, protože se dají konzumovat na mnoho způsobů. Ať už je milujete míchaná, natvrdo, naměkko, nebo jako volské oko třeba k hrachové kaši, jsou skvělou volbou jako zdroj bílkovin.

Obsahují také velkou dávku vitamínu B12 a D, které ve vegetariánském jídelníčku velmi často chybí. Dříve se tvrdilo, že zvyšují cholesterol, ale studie tento mýtus už dávno vyvrátily, takže se ničeho nebojte.

Zdroj: goodhousekeeping.com, thekitchn.com, tasteofhome.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz