Někteří lidé si na Vánoce dávají kapra, jiní kuřecí nebo vepřový řízek. Ve všech rodinách se ale k masu konzumuje bramborový salát. Každý ho dělá trochu jinak a neexistuje jeden správný recept. My vás nyní ale naučíme bramborový salát staročeský.
Historie bramborového salátu sahá minimálně 200 let do minulosti. Objevil se už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1826, podle šéfkuchaře Václava Pacha ale rozhodně nešlo o její vynález, a pokrm je tedy ještě o něco starší, uvádí Novinky.
Konzumuje se po celém světě
Dnes považujeme bramborový salát za jídlo typické pro Českou republiku. Ve skutečnosti se ale hojně konzumuje během svátků i ve světě, píše web Za krásnější Vimperk.
Rusové ho jedí na Nový rok, v Americe se v pozměněné podobě konzumuje v době kolem Vánoc.
Salát se jí také ve Francii a Německu, kde ho ovšem konzumují teplý a nespojují ho výhradně s Vánoci. V Británii se salát dělá z větších kusů brambor a tomu našemu se příliš nepodobá, údajně v něm ale má základ.
Staročeský bramborový salát
Na bramborový salát existuje mnoho receptů. Zkuste si letos připravit například ten staročeský. Schválně, jak moc se liší od toho, který běžně na Vánoce děláte.
Na přípravu budete potřebovat 750 gramů brambor, kyselé okurky, vejce, 1 jablko, slanečka, lžičku kaparů, 1 červenou cibuli, sůl, pepř, 2 lžíce octa a domácí majonézu.
Tu připravíte z 50 gramů másla, soli, 2 žloutků, 8 lžiček olivového oleje, lžíce hořčice, 2 lžic citronové šťávy, lžičky cukru a trochy mletého bílého pepře.
Brambory uvařte a nakrájejte na kostičky. Vajíčko uvařte natvrdo. Mezitím si nadrobno nakrájejte ostatní ingredience. Vše potom smíchejte.
Majonézu připravíte tak, že máslo se solí vyšleháte ručním šlehačem do hladké pěny. Potom do směsi zašleháte žloutky, hořčici, citronovou šťávu a nakonec postupně olej. Majonézu potom dochuťte solí a pepřem a přidejte k salátu.
Zdroj: Za krásnější Vimperk, Miluji vaření, Pro ženy, Mlsná vařečka, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová