V kuchyni používáme nádobí různého druhu. Celá řada pomůcek, které běžně využíváte, je dřevěná. Některé použijete denně, jiné pouze výjimečně. Je ale důležité jim věnovat speciální péči, aby se nezničily a abyste prodloužili jejich životnost.
Dřevěné nádobí má celou řadu praktických výhod. Nemusíte se bát, že poškrábe povrch hrnců a pánví, je lehké a příjemné do ruky, navíc nepřenáší teplo tak rychle jako kov, píše Martha Stewart. Má také přirozené antibakteriální schopnosti.
Typy dřevěného nádobí
Nejtypičtějším dřevěným nádobím jsou pravděpodobně vařečky, které jsou univerzální, protože s nimi můžete míchat kaše, omáčky, ale také nabírat brambory nebo maso. V druhé řadě jsou to potom dřevěná prkénka.
Kromě toho ale v dnešní době mnoho lidí využívá například při servírování na oslavách dřevěné tácy a větší talíře, existují i dřevěné lžíce. V neposlední řadě pak možná máte doma dřevěné misky, například na polévky, ale i na servírování chipsů.
Jak se o dřevěné nádobí starat
Co se týče běžného čištění, dřevěné nádobí je třeba vždy umývat teplou vodou, šetrnými prostředky a jemnými houbičkami. Nikdy ho nedrhněte drátěnkou, po umytí ho vždy osušte. Nikdy ho nenechávejte mokré na odkapávači, mohlo by se dlouhodobým působením vody poničit, píše Bon Appetit.
Kromě čištění nádobí po každém použití je také potřeba provádět pravidelnou údržbu. Dřevěné nádobí je třeba jednou za čas potírat olejem, skladovat ho vždy na suchém místě a nikdy ho nevystavovat přímému slunci, doporučuje New York Times.
Nádobí nikdy nedávejte do myčky. Celkově je hlavně potřeba udržovat ho v suchém stavu, v opačném případě může popraskat, nebo se jinak poničit. Pokud ale budete všechna výše zmíněná pravidla dodržovat, vydrží vám dlouhé roky.
Zdroj: New York Times, Early Wood Design, Martha Stewart, Bon Appetit
Autor: Šárka Cvrkalová