Vědci tvrdí, že konzumace modře obarvených muffinů a měření doby průchodu střevy může pomoci diagnostikovat střevní onemocnění a zavčas varovat před vážnými problémy.
Pokud jste někdy chtěli mít záminku k upečení hromady muffinů, právě jste ji našli. Jen si dejte pozor, ať jsou muffiny modré, ty totiž mohou poskytnout včasné varování, že se střevy není něco v pořádku.
Netradiční výzkum
Studii uskutečnila King’s College London ve Spojeném království. Vědci při testech požádali účastníky žijící v USA a Británii, aby ke snídani konzumovali muffiny obarvené modrým barvivem.
Měli použít asi čtvrt lžičky potravinářského barviva „Sugarflair Colours Royal blue“, aby muffinům dodali zářivě modrou barvu.
Barvy, jako je červená, nebyly použity, protože by mohly být zaměněny za jiné látky, jako je červená řepa nebo krev ve výkalech.
Účastníci byli požádáni, aby si při každé návštěvě toalety zaznamenali, kdy se modré barvivo znovu objevilo.
Výsledná čísla
U většiny účastníků (424 osob, tj. 50 %) se modré barvivo vrátilo přibližně za 24 hodin. U pětiny lidí (186) – rovněž klasifikovaných jako normální – se znovu objevilo za 48 hodin.
Na jednom konci škály se nacházela pětina (174 osob), u nichž se barvivo vrátilo až po více než 59 hodinách. A na druhém konci téměř desetina (79), která uvedla, že se barvivo objevilo za 14 hodin nebo méně. Průměrně trvalo asi 28 hodin, než potrava prošla 8 metry střev a byla vyloučena.
Doba průchodu střevem je dobrým ukazatelem zdraví a stavu střevního mikrobiomu, tedy společenství bakterií uvnitř střeva, které pomáhají rozkládat potravu. Za ideální je považována hranice 20 hodin, ale pro definitivní odpověď je potřeba více dat.
Co to znamená
Příliš pomalé trávení muffinů signalizuje přemíru viscerálního tuku, který obaluje orgány včetně jater a střev. Jde o rizikový faktor pro vznik cukrovky 2. typu, kdy tělo přestává vstřebávat potravu z krve v reakci na inzulin. Delší vylučovací čas by také mohl indikovat zvýšené riziko srdečních onemocnění.
Na druhou stranu krátká doba průchodu střevem může znamenat zánětlivé onemocnění střev. V těchto případech vede zánět v tenkém střevě k rychlejšímu průchodu potravy a nízkému vstřebávání živin a vody, což způsobuje průjem.
Samotné stanovení doby střevního tranzitu může pomoci při diagnostice zdravotního stavu. Ale je nutné ho kombinovat s dalšími opatřeními.
Současné testy zahrnují spolknutí elektrické pilulky, která měří, jak dlouho trvá pohyb střevem. Spolknutí kapsle s kamerou – při metodě zvané scintigrafie – také umožňuje lékařům změřit čas, za který projde střevy.
Jak trávení urychlit
Ke zlepšení doby průchodu střevy je důležitá změna stravy, která by měla obsahovat více rostlinných a fermentovaných potravin a naopak méně těch zpracovaných. Prospěšné jsou též některé sýry, jogurty a kupříkladu také papriky.
Zdroj: dailymail.co.uk, Francesco Asnicar, Blue poo: impact of gut transit time on the gut microbiome using a novel marker, 2021, badgut.org
Autor: Dominika Jandorová