Recepty španělské kuchyně jsou oblíbené po celém světě, tedy minimálně některé z nich. Stejně jako u dalších středomořských kuchyní jsou přitom zdejší jídla nejen chutná, ale obvykle také zdravá.
Historie španělské kuchyně
Na vývoj španělské kuchyně měly původně vliv především dvě národnosti, které na Pyrenejském poloostrově sídlily ještě v předřímské době. Jednalo se o Kelty a Ibery. V pozdějších fázích byla místní kuchyně ovlivněna i Maury (muslimové ze severní Afriky) a Sefardy (Židé žijící na Pyrenejském poloostrově). Po objevu Ameriky roku 1492, na kterém měla zásadní vliv právě španělská koruna, byla zdejší kuchyně ovlivněna i dovozem plodin z Nového světa (brambory, rajčata, papriky atd.).
Typické pokrmy španělské kuchyně
Ačkoli existují rozdíly mezi jednotlivými španělskými oblastmi (sever je např. ovlivněn francouzskou kuchyní), existují typická národní jídla. Obecně hrají podstatnou roli ryby a mořské plody, stejně jako dušené maso, luštěniny, rýže, zelenina či olivový olej.
Asi nejslavnějším španělským pokrmem je paella. Základem je rýže, do které se přidává kuřecí maso či mořské plody, zelenina (rajčata, papriky, cibule, česnek) a koření (dříve šafrán, dnes spíše mletá paprika). Veškeré suroviny se vaří v pánvi na mírném ohni.
Ve Španělsku je velmi oblíbeným jídlem rovněž jamón curado, tedy sušená vepřová kýta, která se ve formě tenkých plátků dává např. na tapas, další známý španělský pokrm. Jde o jednohubky na malých talířcích, jež se podávají ve velkém množství druhů.
Španělským národním jídlem je rovněž tortilla, tedy omeleta ze silného bramborového těsta, vajec a cibule, která se často podává studená. Opomenout pak nesmíme ani gazpacho, polévku, jež se také servíruje studená a vyráběna je z rozmixované zeleniny a dalších ingrediencí.
Co se týče nápojů, Španělé hojně pijí kávu, čokoládu nebo horchatu, což je studený nápoj vyráběný především z tygřích ořechů (ve skutečnosti jde o hlízy šáchoru jedlého). Oblíbené je rovněž víno (např. španělské dezertní víno Sherry) či sangría (vinný a ovocný punč).
Španělská kuchyně a zdraví
Španělská kuchyně je velmi rozmanitá. Její součástí jsou tedy lehké pokrmy, stejně jako sytá jídla. Vzhledem k tomu, že se v mnoha receptech používá čerstvá zelenina, olivový olej, ryby a mořské plody, stejně jako kvalitní hovězí a vepřové maso, lze ji označit za zdravou. Tím se ostatně neliší od dalších kuchyní středomořské oblasti, které jsou obecně zdravější než např. kuchyně středoevropské.
Zajímavosti o španělské kuchyni
- Nejenže si Španělé potrpí na olivový olej, zároveň jsou jeho největšími světovými producenty. Hned 43,8 % se vyrobí v této zemi, a to především v Andalusii v provincii Jaén.
- Hlavním jídlem dne je ve Španělsku oběd, který se však od toho našeho liší. Obvykle se podává mezi 13:30 a 16:00 a po něm následuje siesta, tedy odpočinek či krátké zdřímnutí.
- Mnohé španělské pokrmy si našly cestu do britcomů, tedy britských sitcomů. Polévka gazpacho se např. objevila v seriálu Červený trpaslík, tapas zase v seriálu Ajťáci.
- Španělé si pochopitelně také rádi pochutnají na sladkém. Oblíbená je zde např. mandlová pasta turron, anebo karamelový koláč flan s pudinkem.
- Mlsat lze ovšem také zdravě. Důležitou součástí dezertů i salátů je proto ve Španělsku i čerstvé ovoce. Hojně používán je vodní i cukrový meloun, jablka, broskve či jahody.