V České republice se na Velikonoce obvykle dělá nádivka, ve které je uzené maso, petržel a nasekané kopřivy. Pokud máte jídla ze zelených bylinek rádi, pravděpodobně si pochutnáte i na tradičním řeckém pokrmu s názvem spanakopita.
Spanakopitu si letos můžete připravit na Velikonoce jako náhražku tradiční nádivky. Jde vlastně o pečivo naplněné špenátem, sýrem a bylinkami. Udělejte si letos na svátky toto originální jídlo a pochutnejte si na tradiční zahraniční kuchyni.
Historie pokrmu
Původ jídla sice není zcela známý, podle My Sweet Greak se ale odhaduje, že vznikl někdy před 400 lety. Podobně jako mnoho dalších pokrmů má i spanakopita původ v osmanské kuchyni.
Jídlo se původně dělalo sladké a přidávaly se do něj oříšky. Postupem času se ale koncept zcela změnil a dnes jde o špenátovou kapsičku s kořením a sýrem, která se běžně konzumuje ve sváteční dny.
Recept na spanakopitu
Na přípravu jídla budete potřebovat větší cibuli, balení špenátu, listové těsto, 150 gramů balkánského sýru, 2 vajíčka a sůl podle potřeby. Přidat můžete také česnek, pepř, v některých verzích se doplňuje pokrm také dalšími bylinkami, jako třeba petrželkou.
Cibulku dejte na pánev s olejem, následně přidejte špenát. Ideální je čerstvý baby špenát, využít se ale dá i mražený. V takovém případě je třeba nechat odpařit z pánve vodu.
V míse rozšlehejte vejce, přidejte rozdrobený sýr a sůl. Pokud je sýr dostatečně slaný, není třeba jí přidávat příliš. Do směsi přidejte špenát s cibulkou, česnek a petrželku. Listové těsto rozdělte na dvě poloviny, na jednu dejte směs a druhou potom pečivo přikryjte.
Spanakopita se peče na 180 °C asi 45 minut. V troubě se těsto lehce nafoukne, toho se neděste, je to běžné. Následně se pokrm nakrájí na čtverce a nechá vychladnout. Podává se studený, ideálně během velikonoční neděle.
Zdroj: Philos Kitchen, My Sweet Greak, New York Times Cooking, A taste of Carolina
Autor: Šárka Cvrkalová