Pšenice špalda je prastará obilnina, která se opět začíná dostávat do popředí zájmu. Je totiž nutričně bohatá, dobře stravitelná a pomáhá s některými neduhy.
Původ pšenice špaldy
Špalda je prastarým druhem pšenice, jejíž původní domovinu asi musíme hledat v jihozápadní Asii. Na evropském kontinentu se nicméně pěstovala již minimálně v roce 5 000 př. Kr. Postupem času však ustoupila šlechtěné pšenici. Ta má sice vyšší výnosy, na druhou stranu obsahuje i větší množství problematických látek. Konkrétně máme na mysli lepek.
Kde si špaldu pořídit?
Ačkoli si dnes mnoho lidí špaldu vůbec nekupuje, na pultech obchodů ji naleznete bez větších potíží. K dispozici ji máte vcelku, přičemž si ji můžete pořídit i v bio kvalitě. Kromě toho se zcela běžně prodává i špaldová mouka, často celozrnná, a to jak hladká, tak hrubá. Zakoupit si lze rovněž špaldové těstoviny a k dispozici máte i špaldovou kávu.
Špaldová mouka a další využití v kuchyni
Špalda má jemně nasládlou a lehce oříškovu chuť. Pokud si ji pořídit vcelku, můžete ji společně s rýží použít do rizota, případně si připravit samostatné špaldoto (třeba houbové). Uplatnění nachází také při přípravě polévek nebo salátů. Jak už jsme zmínili, z této prastaré pšenice se vyrábí i špaldová mouka, jíž lze využít v podstatě jako „normální“ mouku.
Špalda z hlediska zdraví
Špaldové zrno neobsahuje tolik lepku, na druhou stranu je dobrým zdrojem vitamínů, minerálů, bílkovin anebo vlákniny. Oproti vyšlechtěné pšenici je nutričně bohatší a lépe stravitelná. Pozitivně působí např. na imunitní systém. Právě obranyschopnost organismu je přitom za současné situace velmi důležitá. Navíc může velmi pomoci i trávicí soustavě.
Zajímavosti o špaldě
- Stejně jako u ostatních obilovin platí, že byste měli konzumovat celozrnnou variantu. Ta obsahuje všechny části, a to včetně klíčků, jež obsahují mnoho účinných látek.
- O léčivých účincích špaldy dobře věděla už Hildegarda z Bingenu, tedy středověká křesťanská mystička a léčitelka.
- Špalda je nejen zdravá, ale jde také o perfektní plodinu pro ekologické zemědělství. Tato pšenice je totiž odolná nejen proti teplotním extrémům, ale také proti škůdcům a chorobám. Navíc má minimální reakci na umělá hnojiva.
- Důvody, proč se prosadila šlechtěná pšenice, jsou v podstatě ekonomické. Špalda má totiž nižší výnosy a zároveň je náročnější na zpracování (zrno je obalené dvojitou plevou).
- Díky oříškové chuti je špalda vynikající ingrediencí na pečení. Použít ji můžete např. na buchty, koláče anebo sušenky.