Špagety carbonara jsou italským jídlem, které se proslavilo po celém světě. Na mnoha místech se ovšem příprava dosti liší od původní receptury.
Původ špaget carbonara
Špagety carbonara jsou jídlem z italské kuchyně, které je rozšířené především v Římě a jeho okolí.První zmínka o tomto pokrmu pochází z roku 1837. Národním jídlem se ovšem stal až o více než 100 let a úspěch měl díky přítomnosti amerických vojáků v Itálii na konci 2. světové války, kdy byla běžně dostupnou potravinou vejce a slanina, která byla součástí amerických přídělů.
Kde špagety carbonara ochutnat?
Tento pokrm je velmi jednoduchý na přípravu, a i díky tomu se rozšířil i za hranice Itálie. V současné době je přitom oblíbený i v České republice. Ochutnat ho tedy můžete v restauracích, a to nejen v italských. Pořídit si jej lze také jako polotovar, případně lze sehnat základ. Jedná se ovšem vesměs o české varianty, které se od původní receptury mohou dosti lišit.
Jednotlivé ingredience
Základem jsou samozřejmě těstoviny, které se uvaří all dente a následně obalí prohřátými vejci a opečenou slaninou. Nakonec se posypou sýrem a černým pepřem. V jiných kuchyních se ovšem používají i další ingredience. Existují tedy např. ve smetanové variantě, ale používá se i bešamelová omáčka a zelenina (cibule, česnek, brokolice).
Špagety carbonara z hlediska zdraví
Toto italské jídlo nepatří k nejzdravějším. Taková slanina sice nemusí být zase tak problematická, jak se lidé dříve domnívali, na druhou stranu především v uzené variantě není ani příliš zdravá. Pokud ovšem použijete kvalitní těstoviny a olej (např. olivový), nic nezkazíte. Na druhou stranu u nás často připravovaná smetanová varianta zdraví příliš neprospívá.
Zajímavosti o špagetách carbonara
- Tento pokrm se nazývá také „alla carbonara“, tedy „po uhlířsku“. Může se tak jmenovat po uhlířích, ale také po spolku karbonářů, tedy revolucionářů bojujících za sjednocení Itálie.
- Existuje také varianta carbonata di mare, kde se slanina nahrazuje mořskými plody.
- Při přípravě se nemusí používat pouze špageti, ale také další druhy těstovin. Připravit si tak např. lze pasta alla carbonara.
- Na Apeninském poloostrově se při přípravě používá (nejčastěji neuzená) slanina pancetta a také sýr pecorino (tvrdý ovčí sýr). Často jej ale nahrazuje parmezán.