Pravý šopský salát si v ČR připravuje málokdo

1-105858854
Šopský salát (zdroj: Samphotostock.cz)

Pravý šopský salát obsahuje ingredience, které se v České republice při jeho přípravě často nepoužívají. Na jaké suroviny se tedy zaměřit?  

Původ šopského salátu

Šopský salátu neboli „šopák“ je tradiční bulharský salát. Vznikl totiž právě v této východoevropské zemi, a to konkrétně v okolí měst Sofie a Dupnice. Vymysleli jej přitom Šopové, což jsou obyvatelé Bulharska, kteří mluví specifickým nářečím (má blízko k makedonštině). V současné době je tento pokrm oblíbený nejen na Balkánském poloostrově, ale také ve střední Evropě.

Pravý šopský salát

Základem „šopáku“ je nakrájená zelenina, a to konkrétně papriky, rajčata a salátová okurka. Důležitá je rovněž bulharská směs koření, která se nazývá čubrica a tvoří ji saturejka, semena pískavice, sůl a chilli. Tradičně se používá rovněž olivový olej a na celou směs je ještě nastrouhán sýr feta. Právě v tom se přitom často liší šopský salát běžně dělaný ve střední Evropě a na Balkáně.

Feta vs. balkánský sýr

Feta je sýr tvarohové typu, který pochází z Řecka. Vyrábí se přitom z čerstvého kozího a ovčího mléka (v poměru 70:30) a zraje ve slaném nálevu. V České republice se nicméně do šopského salátu mnohem častěji přidává balkánský sýr, což je odlišný produkt. Vyrábí se totiž z pasterovaného kravského mléka a jedná se tedy o napodobeninu, a nikoli o téměř shodný výrobek.

Šopský salát z hlediska zdraví

Šopský salát je nejen rychlý a jednoduchý, ale zároveň zdraví, za což může samozřejmě především čerstvá zelenina, která by měla být optimálně v bio kvalitě. Mezi zdravé ingredience určitě patří rovněž olivový olej (ideálně extra panenský) a koření. Ani sýr feta nelze považovat za nezdravou surovinu, na druhou stranu se díky použití specifických mlék řadí mezi tučnější potraviny.

Zajímavosti o šopském salátu

  • Jednotlivé ingredience do šapáku se barevně podobají bulharské vlajce, takže vyvolávají národní sentiment.
  • V současné době se jedná asi o nejznámější bulharské jídlo a sami Bulhaři jej považují za národní salát.
  • V Bulharsku se často šopský salát konzumuje při popíjení tradičních lihovin, jak jsou vodka, rakije anebo mastika.
  • Během 20. století se stal šopský salát jedním ze symbolů bulharského cestovního ruchu, neboť se často připravoval v letoviscích u Černého moře.
  • Při přípravě šopáku se dnes často používají i olivy a dozdobuje se rovněž petrželkou či feferonkou.
Přidat na Seznam.cz