Solte chytře. Kdy, jak a co osolit, abyste urychlili vaření a vynikla chuť jídla?

Zdroj: Shutterstock.com

I když všichni znají známé rčení sůl nad zlato, většina lidí solí více, než by měla. A co víc, mnoho lidí solí dokonce špatným způsobem. Víte, jak správně solit různé druhy jídla a kdy třeba přidat sůl do vařící vody?

Žádné jídlo by bez soli nemělo tu správnou chuť, avšak nic se nemá přehánět. Celosvětově lidé v průměru solí pětkrát více, než je doporučený denní příjem soli, což je podle WHO jeden gram za den. Přitom konzumace nadlimitního množství soli může škodit zdraví.

Solení aneb rutina, kterou mnohé ovlivňuje

Jelikož si vaření bez soli nikdo nedokáže představit, pokud se naučíte správně solit, není třeba se ničeho obávat. I když se to zprvu může zdát jako běžná činnost při práci v domácnosti, mnoho lidí se při ní dopouští několika zásadních chyb.

Nejspíš nad solením ani nepřemýšlíte a jednoduše při vaření nasypete požadované množství a hotovo. Avšak právě to, kdy jídlo během vaření osolíte, mnohé ovlivňuje. Odpověď ale není zcela jednoznačná, někdy je potřeba solit na začátku, jindy naopak na konci vaření. A aby to nebylo tak jednoduché, solení ovlivňuje také způsob přípravy pokrmu i druh potraviny.

Sůl zvyšuje bod varu a ovlivňuje chuť

Obecně platí, že sůl zvyšuje bod varu. Pokud si však myslíte, že se vyplatí osolit vodu až poté, co začne vřít, abyste zkrátili dobu vaření, jste na omylu. Podle webu cs.eferrit.com je důležité si uvědomit, že i když přidání soli zvýší teplotu varu, ve skutečnosti slaná vody dokáže jídlo rychleji uvařit.

Nicméně není třeba nad touto teorií příliš bádat, jelikož tímto způsobem urychlíte vaření opravdu jen nepatrně. Jak uvádí server hobby.instory.cz gram soli v litru vody zvedne bod varu pouze o jeden stupeň Celsia, což při běžném vaření ani nepoznáte.

Daleko důležitější je hlavně chuť jídla, na kterou má vliv také to, zda jej osolíte na začátku vaření, nebo na jeho konci. Pokud totiž jídlo osolíte hned na začátku, sůl se do pokrmu rovnoměrně zakomponuje a dojde k celkovému zvýraznění chutí. Přidáte-li sůl až na konci vaření, slaná chuť bude daleko intenzivnější a může potlačit i ostatní chutě.

Specifika různých druhů potravin při solení

Při vaření a solení je nutné dbát i na specifika různých druhů potravin. Například luštěniny solte vždy až po jejich uvaření, aby krásně změkly. Ke konci osolte také opékanou zeleninu, jinak pustí hodně vody a bude spíše vařená. Naopak do polévek a omáček přidejte sůl hned na začátku, aby se všechny chutě spojily a krásně rozvinuly.

Samostatnou kapitolu tvoří maso. V případě vnitřností je to jako s luštěninami – solte až na konci, aby nezůstaly tvrdé. Sůl odčerpává z potravin vlhkost, takže steakové maso na grilování osolte až hotové na talíři, jinak se připravíte o spoustu lahodné šťávy. Naopak v případě dušeného masa je lepší jej osolit hned zpočátku, aby právě pustilo více šťávy.

Pokud si pečivo pečete sami doma, nikdy nezapomeňte přidat sůl už do těsta. Když totiž těsto neosolíte, později s tím už nic nenaděláte. Po upečení vám už žádné množství soli k běžné chuti pečiva nepomůže.

Možná vám to nepřijde přirozené, ale sůl patří i do sladkých pokrmů. Podle webu stobklub.cz zintenzivní sladkou chuť, stačí přidat špetku například do bábovek, palačinek či koláčů.

Jak na dosolování na talíři

Co se týče solení již hotového pokrmu na talíři, určitě nepoužívejte hrubozrnnou sůl, ta má sice výraznější chuť, avšak velké krystaly se nestihnout v ústech rozpustit. Slanost pak nebude tak intenzivní, budete více přisolovat a přijmete větší množství soli.

Používejte zejména jemně mletou sůl, která je pro tento účel vhodnější. Také se doporučuje solit z výšky, jelikož dojde k jejímu rozptýlení, což se hodí, pokud už pokrm nemáte v úmyslu na talíři promíchávat.

A co dělat, když vám sůl dojde? Existují alternativní suroviny, které jídlu taktéž mohou slanou chuť dodat. Sůl lze nahradit například kapary, olivami, parmezánem, česnekem či sójovou omáčkou.

Zdroj: danatenzler.blog.idnes.cz, hobby.instory.cz, ireceptar.cz, cs.eferrit.com, stobklub.cz

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz