Smrtelně nebezpečná vatová dieta se vrací. Neblahé zkušenosti s ní má i Gabriela Soukalová

Zdroj: Shutterstock

Slyšeli jste někdy o vatové dietě? Pokud ne, tak máte vlastně štěstí. Tento způsob snižování váhy patří totiž k těm vůbec nejnebezpečnějším a často jej využívají lidé trpící poruchou příjmu potravy. Podle některých zahraničních serverů je pojídání vatových kousků bohužel opět na vzestupu.

Současný módní diktát je stále ještě neúprosný – po štíhlé postavě tak touží ženy i muži téměř po celém světě. Někteří v honbě za ideální postavou neváhají zajít pořádně daleko, což se jim může často velmi vymstít. Některé diety je totiž mohou připravit dokonce o život.

Mezi takové patří i takzvaná vatová dieta. Její koncept zní až neuvěřitelně, přesto ale existují lidé, kteří ji vyzkoušeli. Dříve se o ní hovořilo především v souvislosti s profesionálními modelkami. Po rozmachu sociálních sítí se ale s návody na ni mohou mladí lidé setkat například na TikToku.

Tělo se zasytí, a to bez kalorií

Jak už název napovídá, tato dieta je založena na pojídání vaty. Ano, ačkoliv to zní značně bizarně, lidé, kteří ji drží, pojídají kousky vaty, které mají nejčastěji namočené v různých ovocných šťávách.

Důvod je až překvapivě prostý. Takovýto „pokrm“ nemá téměř žádné kalorie a při jeho konzumaci zároveň dochází k jistému „oblbnutí“ těla. Mozek totiž dostává informaci od úst, že dotyčný něco žvýká, tedy že pravděpodobně jí. Žaludek, který je následně naplněn vatou, tuto informaci potvrdí. Člověk pak tedy nemá tak silný pocit hladu, jako kdyby například jen pil.

Asi netřeba dodávat, že tato dieta je extrémně nebezpečná, a to hned z několika důvodů. Tím nejzásadnějším je fakt, že podobná cizí tělesa do břicha zkrátka nepatří.

Mnoho zdravotních rizik

Dle webu Very Well Mind může dojít k ucpání některé z částí trávicí soustavy. Následkem toho může člověk trpět bolestí břicha, zácpou, křečemi či průjmem, když se tělo bude snažit cizího tělesa zbavit. Pokud se mu to nepodaří, může dojít až ke střevní neprůchodnosti, která je velmi nebezpečná a obvykle končí operací.

Konzumací látky, jako je vata, může dojít také k náhodnému udušení. Navíc představa, že vata je vyráběna z bavlny, takže je prakticky přírodní, je hodně mylná.

Současná vata prochází značným chemickým procesem, který zahrnuje mimo jiné čištění a chemické bělení. Navíc většina vaty, která je na pultech, se už dávno vyrábí z polyesteru. Do přírodní látky má tak velmi daleko.

Je jasné, že pokud se bude někdo snažit dodržovat tuto dietu, velmi brzy u něj dojde k podvýživě. Tělu totiž budou chybět nejen kalorie, ale také důležité vitamíny a minerální látky, bez kterých začne velmi brzy „stávkovat“.

Vatovou dietu přiznala i Soukalová

O tom, že se nejedná o nějakou současnou nafouknutou kauzu, svědčí také fakt, že i jedna ze známých českých sportovkyň podobnou zkušenost s vatovou dietou měla.

V roce 2018 ji Gabriela Soukalová popsala ve své knize Jiná. „Třeba odličovací tampony namočené ve vodě. Pak jsem je zapila. To bylo za den všechno. Zasytilo mě to a necítila jsem hlad,“ přiznala tehdy sportovkyně.

Zdroj: Very Well Mind, Super, Heathline, The List

Autor: Markéta Mladá

Přidat na Seznam.cz