Smoothie je ovocný či zeleninový mixovaný nápoj, který v posledních letech získal na obrovské popularitě. Odkud se ale vlastně vzal a skutečně nám může pouze prospívat?
Původ a rozšíření smoothie
Podobné nápoje se ve středomořské oblasti připravovali již před staletími. Smoothie se ovšem stalo hitem až ve Spojených státech amerických, a to ve 20. století. Aby se totiž mohlo stát široce rozšířeným komerčním produktem, musela být vynalezeny a rozšířeny ledničky a mixér. K největšímu „boomu“ došlo v 60. letech. Tehdy se lidé v zámoří stále více zajímali o zdravý životní styl a smoothie se tak prodávalo prakticky v každé prodejně zdravé výživy. V 80. letech byly již zcela běžné různé fresh bary a začaly vznikat řetězce jako Smoothie King, který se na tento nápoj specializovaly.
Kde smoothie ochutnat v České republice?
V České republice nemá smoothie ani zdaleka tak dlouhou tradici jako za Atlantikem. Svou cestu k popularitě u nás zahájilo v podstatě až v novém tisíciletí. V posledních letech se už ale dostalo do obecného povědomí a i u nás vznikají fresh bary, kde si lze pořídit čerstvé džusy a smoothies. Navštívit přitom můžete např. fresh bary. Zakoupit si ovšem jednoduše lze i speciální mixér na smoothie, takže stačí mít doma čerstvé ovoce, zeleninu a další přísady a jednoduše si jej připravíte sami.
Druhy smoothie a nejčastěji používané ingredience
Ačkoli jsou populární především ovocná smoothies z jednoho či více druhů ovoce, existují i zeleninové varianty. Samozřejmě můžete také ovoce a zeleninu zkombinovat dohromady. Často jsou ovšem přidávány i další ingredience, z nichž některé zdraví prospívají, další působí spíše opačně. Do smoothies bývá často přidávána voda nebo kostky ledu, ale také mléko či jogurt, což je činí poněkud méně zdravým. Nápoj se někdy nedochucuje, jindy je přidáván cukr (horší varianta), případně med, agávový sirup anebo datle,tedy výrazně zdravější sladidla.
Smoothie z hlediska zdraví. Skutečně nám jenom pomáhá?
Smoothies jsou oblíbená mezi lidmi, kteří jsou alergičtí na mléko a nemohou si dát milkshake, případně mezi příznivci RAW stravy. Mixované nápoje byly dlouho považovány za velmi zdravé, dnes už se zvedají i kritické hlasy, a to proti ryze ovocným smoothies, protože obsahují velké množství fruktózy (ovocný cukr). Za výrazně zdravější jsou proto považována zeleninové či ovocno-zeleninová smoothies. Menší ovocné mixované nápoje by ovšem uškodit neměly (zvláště před a po fyzické aktivitě) a určitě jsou zdravější než naprostá většina sladkostí, které seženete v obchodech.
Zajímavosti o smoothie
- Dříve se mixovaným nápojům říkalo „ovocné pyré“, což platilo až do 80. let, kdy se začaly nazývat právě „smoothie“. „Smooth“ přitom v angličtině znamená „hladký“ či „lahodný“.
- Smoothie je na rozdíl od čerstvých ovocných šťáv hustší, díky čemuž dobře zasytí. Nejedná se tedy pouze o nápoj, ale můžete si ho dát místo snídaně, oběda, svačiny či večeře.
- Smoothie by se ovšem mělo pít ve vhodnou dobu. Ideální je na startu dne, případně v období okolo zvýšené fyzické aktivity.
- Do smoothies se mohou přidávat nejrůznější zdravé surovin. Použít můžete např. chia semínka, zelený čaj matcha, nepražené kakao nebo karob.
- Mixéry na smoothie mají oproti klasickým mixérům speciální nádobu na mixování, ze které se dá ve většině případů nápoj také rovnou pít.