Sloní uši jsou velmi jednoduchý recept, který poslouží jako vynikající snídaně nebo večeře. Jde o sladké placky, které se po smažení obalují v cukru se skořicí. Jak název napovídá, mají nepravidelný tvar a jsou poměrně velké, připomínají tak právě sloní uši.
V Kanadě, kde jídlo vzniklo, někdy říkají sloním uším také bobří ocas, protože i ten je podobně placatý. Navíc jsou pro Kanaďany bobři rozhodně typičtější než sloni. Jídlo se setkalo s úspěchem na začátku 19. století.
Původně na ohni, dnes na plotně
Sloní uši se původně připravovaly jako pokrm na venkovním ohni. I dnes se podávají na mnoha slavnostech dělané právě tímto způsobem, aby si lidé mohli vychutnat jejich tradiční chuť.
Ve většině případů si je ale lidé dělají doma na plotně. Jejich příprava připomíná přípravu palačinek nebo langošů. Jde o velmi snadný pokrm, který máte hotový během pár minut. I díky tomu se hodí například na snídani.
Recept na sloní uši
Na přípravu tohoto pokrmu budete potřebovat 3/4 šálku mléka, špetku soli, 3 lžíce cukru, 3 lžíce másla, 40 gramů droždí, 2 hrnky mouky, skořici a větší množství oleje.
V hrnci nejprve smíchejte mléko sůl, lžíci cukru a máslo. Na středním plameni vše vařte, dokud se máslo nerozpustí. Potom směs sundejte z plotny a nechte vychladnout. Do hrnce přidejte droždí a nechte vše dalších 10 minut odpočívat.
Následně smíchejte směs s moukou, vytvarujte z ní několik kuliček a ty prsty roztáhněte do nepravidelných placek. Ty se potom smaží ve větší vrstvě oleje. Hned po vytažení z pánve je obalte ve skořici smíchané s cukrem a můžete podávat.
Zdroj: Portable Press, Eating on a Dime, Tasting Tables
Autor: Šárka Cvrkalová