Slazené nápoje jsou dnes široce rozšířené po celém světě. Ačkoli si mnozí lidé neumějí bez jejich konzumace představit den, rizika jsou značně vysoká.
Historie slazených nápojů
Člověk ochucoval vodu odedávna. Původně ovšem používal ovoce, citrónovou šťávu, med, bylinky anebo koření. Prvním zástupcem slazených nealkoholických nápojů byla s největší pravděpodobností Coca Cola, která vznikla v roce 1886. Velkou popularitu ovšem získala až od počátku 20. století a dnes je široce rozšířená po celém světě, což ovšem není příliš dobrá zpráva…
Mohlo by vás zajímat: Coca Cola byla paradoxně původně prodávána v lékárnách, a to díky kladnému vlivu na dyspeptické potíže. Mluví se ale o tom, že na počátku obsahovala víno a dokonce i kokain!
Může pomoci střídmost? Zřejmě ne!
Podíváte-li se na různé žebříčky nejnezdravějších pokrmů a nápojů, slazené vody budou velmi vysoko, často na úplně nejvyšším stupínku. Francouzští vědci navíc v loňském roce přišli s alarmující zprávou. Podle studie, do které se zapojilo na 100 000 Francouzů, jsou riziky ohroženi nejen lidé, kteří konzumují slazené nápoje velmi často, ale i ti, kteří si dopřávají jednu skleničku denně!
Největším problémem je rafinovaný cukr
Sladké nápoje nám chutnají, jenže ve skutečnosti se jedná o nadbytečné kalorie, které nám rozhodně neprospívají. Rafinovaný cukr, jenž je v těchto nápojích obsažen v enormním množství (až 12 lžiček cukru!), naopak zvyšuje riziko obezity, jež má samozřejmě vliv na rozvoj závažných onemocnění. Našemu zdraví pak určitě neprospívají ani různá chemická aditiva, které se zde rovněž vyskytují.
Upozorňujeme: nutkavé chutě na sladké se mohou dostavit vlivem nadbytečného stresu, při němž tělo potřebuje kvalitní stravu. Pro první lidi to mj. znamenalo čerstvé ovoce, zatímco dnes při chuti na sladké konzumujeme rafinované cukry. Ty ale tělu poskytují minimum živin. Zdravotní přínosy jsou tedy nulové, zatímco rizika vysoká.
Jaké potíže mohou způsobovat slazené nápoje?
Slazené nápoje jsou dávány do souvislosti se zvýšeným rizikem rakoviny a zároveň mohou způsobovat cukrovku. Vliv mají rovněž na rozvoj kardiovaskulárních chorob a negativně působí také na chrup. Navíc mohou škodit i psychice. Nejenže způsobují depresivní stavy, ale také zhoršují paměť a rovněž závažnější komplikace jako ADHD, Alzheimerovu chorobu či demenci.
Upozornění na závěr: podle studie Americké kardiologické asociace z roku 2010 mohou slazené nápoje v celosvětovém měřítku za úmrtí 184 000 ročně! Měli bychom je tedy minimálně omezit, ne-li se jich vzdát úplně.
Uzeniny patří mezi karcinogeny. Vzdát se všech ale není potřeba