Šípková omáčka patří mezi dosti známé pokrmy. Mnoho Čechů ji ovšem doposud neochutnalo a zná ji spíše jen díky filmu Slavnosti sněženek.
Původ šípkové omáčky
Základem šípkové omáčky jsou šípky, ačkoli se ani zdaleka nejedná o jedinou ingredienci. V každém případě se jedná o plody, resp. složené souplodí nažek růže šípkové. Vzhledem k tomu, že se u nás jedná o běžně rostoucí rostlinu, není překvapením, že se tato omáčka na našem území připravuje tradičně už po mnoho generací. V mnoha rodinách je přitom oblíbená dodnes.
Kde šípkovou omáčku ochutnat?
Šípková omáčka se nachází v nabídce mnohých restaurací, a to především těch, které se specializují na tradiční českou kuchyni. Pořídit si ji ovšem lze v obchodech jako polotovar, jejž si stačí přinést domů a ohřát. Navíc si ji můžete sami připravit, protože sehnat šípky (a další ingredience) není žádný problém. Koupit si je navíc možné i šípkovou zavařeninu, která figuruje ve většině receptů.
Jednotlivé ingredience
Šípková omáčka se samozřejmě dělá ze šípků. Dalšími ingrediencemi jsou červené víno či rajčatový protlak. Používají se rovněž různé druhy zeleniny (mrkev, petržel či celer) a koření (pepř, tymián, majoránka nebo badyán). Uplatnění nachází rovněž cukr či citrón. Omáčka se přitom hodí zejména ke zvěřině a tmavým masům a často v receptech naleznete slaninu a vepřové sádlo.
Šípková omáčka z hlediska zdraví
Samotná šípková omáčka patří mezi zdravé pokrmy, protože obsahuje v podstatě jen zdraví prospěšné suroviny. Samotné šípky jsou např. výtečným zdrojem vitamínů. Zvěřina navíc patří mezi nejzdravější druhy masa. Omáčka se nejčastěji podává s knedlíky. S jejich množstvím byste to samozřejmě neměli přehánět. Ačkoli se vyloženě nejedná o nezdravou ingredienci, ve větším množství může způsobit přibírání na váze.
Zajímavosti o šípkové omáčce
- Šípkovou omáčku proslavil film Slavnosti sněženek. V něm se myslivci nemohou dohodnout, zda si uloveného kance dají se šípkovou, anebo se zelím.
- Omáčka se často podává s karlovarským či bavorským knedlíkem. Ve filmu ovšem s knedlíkem pajfalským, který se těmto dvěma dosti podobá (přidává se do něj ovšem slanina).
- Šípky je možné sbírat ještě v říjnu, takže na ně stále můžete vyrazit. Neměli byste je ovšem dávat do igelitové tašky, neboť se mohou zapařit.
- Při přípravě zvěřiny myslete na to, že si je důležité maso předpřipravit. Pak z něj totiž zmizí pachy a bude křehké.
- Podzim je období nejen šípků a lovu divoké zvěře, ale také jalovčinek neboli šistic jalovce. Ty se přitom v mnoha receptech na šípkovou rovněž vyskytují. Jedná se tedy skutečně o výtečné podzimní jídlo.