Šílený med: Na lidi i na zvířata působí jako droga, má halucinogenní účinky

Zdroj: Pixabay

Medem se dá sladit čaj, přidává se do dezertů, ale můžete si ho i namazat na chleba. Jde o zdravou pochoutku, která vám za běžných okolností nemůže nijak ublížit. Jenomže existuje také med halucinogenní, na který je třeba si dávat dobrý pozor.

Klasický med obsahuje antioxidanty, působí tedy proti stresu i rakovině tlustého střeva. Zvyšuje také probiotické bakterie ve střevech, píše Healthline. Jde o zdravou potravinu, kterou si můžete dopřávat denně. Co je to ale takzvaně šílený med?

Na svědomí ho mají včely skalní

Říká se mu šílený med nebo také med halucinogenní. A to proto, že právě tak působí. Látky v něm má na svědomí rostlina, kterou včely opylovávají. Jde o včely skalní, které žijí především v Nepálu a turecké oblasti Černého moře, upřesňuje Bee Aware.

Tam se sběrem speciálního medu zabývá místní národ Gurungů. Sběr medu není snadný, včely totiž žijí ve skalních hnízdech, a navíc jsou agresivní. A samotný med je potom při konzumaci pro člověka nebezpečný.

Jak působí šílený med?

O tomto medu existují podle Research Gate zmínky už z 5. století. Už tehdy existovaly případy, kdy ho v přírodě pozřela divoká zvířata a následně se pak na nich projevily jeho halucinogenní účinky.

A děje se to i dnes, o podobném případu poměrně nedávno informoval i Magazín Aktuálně. A u lidí jsou příznaky podobné. Pokud si člověk dá medu větší množství, působí na něj jako droga. Někoho tak může nabudit, jiného naopak unavit.

Každopádně jakmile jeho účinky vyprchají, obvykle si člověk nepamatuje, co pod vlivem medu dělal. V podstatě med na tělo působí velmi podobně jako alkohol a záleží na konkrétním člověku, co s ním látky v medu udělají.

Zdroj: Research Gate, Featured Creatures, iNaturalist, Bee Aware, Healhline, Magazín Aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz