Houby shitake jsou často nazývány jako perly mezi houbami, a to především pro svoji jemnou chuť a výrazné aroma. Jejich obliba v posledních letech nezastavitelně stoupá a společně s ní i spotřeba.
U nás jde o exotickou houbu, které někdo přijde na chuť, a někdo zase ne. Houby shitake jsou známé pro svůj zdraví přínosný obsah – najdete v nich nejen vitamíny skupiny B či vitamín D, ale také 18 aminokyselin či polysacharid lentinan.
Můžete si je pěstovat doma
Pokud patříte k milovníkům shitake a už vás nebaví chodit si pro ně do obchodu, pak si možná pohráváte s myšlenkou, že si je budete pěstovat doma.
Možné to je a jistě vás potěší, že to ve finále není až tak náročné, jak si možná myslíte. Chcete-li si tuhle gurmánskou houbu s vědecky podloženými zdravotními přínosy pěstovat doma, poradíme vám, jak na to.
Co budete potřebovat?
Tradiční způsob pěstování zahrnuje pěstování na přírodním kameni – tento postup je typický pro Orient. V našich podmínkách na to můžete jít jednodušeji.
Shitake se daří v místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 20–22 °C. Důležité je, abyste se snažili udržovat houbě vlhký substrát.
Jen pár dní stačí k tomu, aby vám doma shitake začala rašit. Po týdnu už se můžete těšit na první sklizeň této aromatické houby.
„Jakmile houby shitake sklidíte, umístěte je na slunné místo na 24–48 hodin kloboukem dolů,“ radí tyrantfarms.com.
Speciální bloky
Existují speciální bloky mající podobu asi dvoukilových kvádrů substrátu s podhoubím. Tento blok si přinesete domů, vyjmete jej z obalu a postavíte ho na místo, kde bude mít dostatek světla.
Pozor na slunce. Blok je možné umístit i do terária či akvária. Nezapomínejte udržovat vysokou vlhkost, blok musí být vždy vlhký.
Proč jsou prospěšné?
„Houby shitake obsahují sloučeniny, které podporují zdraví srdce,“ vysvětluje grocycle.com. Jsou prospěšné pro imunitní systém, dokonce pomáhají i v boji proti rakovině.
Houby shitake mají nízký obsah sodíku a kalorií, najdete v nich ale poměrně dost vlákniny a některých pro tělo prospěšných minerálních látek.
Zdroj: grocycle.com, tyrantfarms.com
Autor: Karolína Nezbedová