Shirouo: Rybky určené ke konzumaci zaživa. Pokrm s 300 let starou legendou se doslova roztančí v ústech

Zdroj: ふうけ, Public domain, via Wikimedia Commons

Ryby jsou velmi zdravé jídlo a většina lidí si alespoň občas nějakou rybu dopřeje. Když se naše země začala otvírat světu, přišly k nám i různé exotické kuchyně, a tak se Češi naučili jíst ryby i syrové.

Japonci mají jiné chutě

Japonci šli ale v gurmánském umění ještě dál a pochutnávají si na delikatesách, které by u většiny Čechů asi na talíři úspěch neměly.

Jednou takovou hodně zvláštní japonskou pochoutkou je shirouo, pokrm, který doslova podle Japonců tančí v ústech, a pokud má strávník odvahu podivné jídlo podle japonského zvyku polknout bez kousání, tak tanec pokračuje i potom.

A co se skrývá za tajemným názvem?

Shirouo jsou malé průhledné rybky, které se ve vybraných japonských restauracích podávají ke konzumaci zaživa. Rozhodně to není jídlo pro každého a je také velmi drahé. Japonci si tento pokrm chválí a nejvíce ze všeho se jim líbí, jak živé rybky šimrají jejich dutinu ústní, což údajně vyvolává velmi příjemné a nepopsatelné pocity. Právě pro tento zážitek je jídlo velmi vzácné.

Původ ryby

Tato rybička se smutným osudem se jmenuje hlavatka ledová a původem je ze severozápadního Tichého oceánu, kde se vyskytuje ve vodách u Číny, Japonska a Koreje. V angličtině ji můžete na jídelním lístku najít jako ice goby. V japonštině je to shirouo nebo odorigui, což doslova znamená tančící ledová ryba.

Rybička má tenké protáhlé tělo dlouhé až 13 cm. Živí se mořským planktonem, včetně řas. Hlavatka sice žije ve slané vodě, ale v určité fázi svého života se vydává na dlouhou a poslední cestu a plave do sladkých vod kvůli tření. Během tohoto období se nekrmí, a pokud se úspěšně vytře, tak umírá.

Každé rybičce ale tento přirozený proces ukončení životního cyklu není dopřán. Japonci si za tímto účelem v řekách, kudy ryby proplouvají, staví pasti. Jde o důmyslné hráze vytvořené z rýžové slámy, přes které filtrují vodu v řece a tam se rybky chytí.

Pokrm má v této zemi už dlouhou tradici. 300 let stará legenda říká, že po záplavách dostali farmáři soudek saké, a jak tak seděli u vody a popíjeli, všimli si malých rybiček a někoho napadlo si je dát do úst. Poté s překvapením ucítili velice příjemný pocit, jak rybky plavaly. Co je přimělo k tomu, aby ryby polkli zaživa, legenda neříká. Určitě v tom hrál roli ten soudek saké.

Japonci začali tyto malé rybičky úhořovitého tvaru různě upravovat, ale jen konzumace živých syrových rybiček je považovaná za opravdovou delikatesu, kdy nejde ani tak o samotnou chuť ryby, ale o rituál, který je s její konzumací spojený.

Jak správně tento pokrm konzumovat

Pokud navštívíte jednu z mála japonských restaurací, která má shirouo na jídelním lístku, dostanete na stůl misku s čistou vodou, kde plavou rybičky. Jsou velmi živé a netuší, co je čeká.

Máte jistotu, že vaše jídlo bude opravdu čerstvé. Spolu s touto miskou dostanete ještě další misku, kam si rozklepnete křepelčí vejce a přidáte ocet.

Poté už se pustíte do výlovu rybiček. K tomu slouží speciální naběračka, kterou proteče voda a rybky v ní zůstanou. Po částech se rybičky vkládají hůlkami do připraveného vajíčka s octem.

Podle Japonců má tato směs rybičky znecitlivět a uvést do bezvědomí, aby netrpěly. Pravdou je, že ryba se v octové zálivce tak mrská, že na bezvědomí to nevypadá. Nakonec se rybky hůlkami vkládají do úst, kde pokračují v kroucení, a to má být ten nejúžasnější zážitek.

Ve finále, pokud si chcete rituál užít celý, rybky bez kousání spolknete zaživa. Údajně proplouvají žaludkem a dráždí střeva, což je ta správná příležitost zapít netradiční oběd douškem něčeho ostřejšího.
Teprve potom je tento tančící rituál ukončen.

Zdroj: japan-experience.com, en.wikipedia.org
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz