Můžete dostat pohlavně přenosné nemoci ze záchodového prkénka? Ochrání vás před nimi kondom? A co když ty kondomy budou dva? Sexuální zdraví je stále opředeno řadou mýtů, pojďme se na některé z nich podívat.
Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý den se na celém světě nakazí pohlavně přenosnou chorobu 1 milion lidí. Navzdory rostoucímu počtu případů je s pohlavně přenosnými chorobami stále spojeno značné stigma.
Internet sice umožňuje pokládat anonymní dotazy, na druhou stranu ale obsahuje spoustu nepravdivých informací, a to nejen v oblasti pohlavně přenosných nemocí.
Mýtus 1: Orálním sexem se pohlavně přenosnou chorobou nenakazíte
Z orálního sexu se samozřejmě můžete nakazit pohlavní chorobou. Proto se například při testování na chlamydie provádí stěr ze všech možných míst, kterých se tato aktivita týká, včetně krku.
Mezi další běžné pohlavní nemoci, které se mohou přenášet orálním sexem, patří kapavka, herpes a hepatitida.
Mýtus 2: Pohlavně přenosné nemoci se přenášejí pouze tehdy, pokud máte příznaky
K přenosu pohlavně přenosných nemocí na jinou osobu není nutné mít příznaky. Jak uvádí Světová zdravotnická organizace, většina pohlavních chorob nemá žádné, nebo jen mírné příznaky.
Mýtus 3: Pohlavně přenosnou chorobou se můžete nakazit ze záchodového prkénka
Pohlavně přenosné choroby se přenášejí pohlavním stykem, blízkým intimním kontaktem nebo výměnou tělesných tekutin. Pohlavně přenosné nemoci mohou na povrchu přežívat pouze krátkou dobu, takže je velmi nepravděpodobné, že by se někdo mohl nakazit při sezení na záchodovém prkénku, tedy pokud neměl otevřenou ránu nebo poranění, kterým se prkénka dotýkal.
I v takovém případě je šance na nákazu mizivá, protože pohlavně přenosná infekce by s největší pravděpodobností odumřela na povrchu záchodového prkénka dříve, než byste s ním přišli do styku.
Mýtus 4: Pokud používáte kondom, nemůžete se nakazit
Přestože kondomy jsou z 98 % účinné v prevenci pohlavně přenosných chorob, sexuálně aktivní jedinci se mohou nakazit při každém sexuálním styku, a to i v případě použití kondomu. Proto je dobré se pravidelně testovat na přítomnost pohlavně přenosných chorob.
Mýtus 5: Při menstruaci nemůžete otěhotnět
I když je početí nejpravděpodobnější, když k pohlavnímu styku dojde několik dní před ovulací nebo během ní, je možné otěhotnět i během menstruace. Spermie mohou za vhodných podmínek žít v ženském těle až pět dní po pohlavním styku, takže v některých případech mohou spermie oplodnit vajíčko několik dní po jeho uvolnění při ovulaci.
Mýtus 6: Použití dvou kondomů zdvojnásobuje ochranu
Je pochopitelné, proč se lidé mohou domnívat, že dva kondomy poskytnou dvojnásobnou ochranu, ale to je mýtus. „Ve skutečnosti je riskantnější používat při sexu dva nebo více kondomů,“ řekl Dr. Mann pro Medical News Today.
„Pravděpodobnost, že se kondom protrhne, je vyšší kvůli množství tření, kterému kondom odolává. Nejlepší volbou je jeden kondom.“
Mýtus 7: Vagina je tím volnější, čím více partnerů žena má
Na „těsnost“ vagíny má vliv především síla svalů pánevního dna ženy. Jediné, co tedy může způsobit přirozené uvolnění, je přirozený porod, pokud ovlivnil svaly pánevního dna ženy, a stárnutí. Vagina se přirozeně uvolní během sexu nebo při použití sexuálních hraček, ale vždy se vrátí do své velikosti před sexem.
Zdroj: Medical News Today, Světová zdravotnická organizace, Harley Street Health Centre
Autor: Dominika Jandorová