Dnes už existuje takové množství diet, že byste si pro každý týden v roce mohli vybrat jinou. Patří mezi ně možná o něco méně známá severská dieta. Možná jste o ní už někdy slyšeli pod pojmem skandinávská dieta.
Severská dieta je založena na principech, které existují po staletí. Podporuje zdravý způsob stravování tak, že se zaměřuje na ovoce, zeleninu a mořské plody typické pro severské země.
Co je severská dieta?
„Severská strava se zaměřuje na plnohodnotné potraviny, které se obvykle vyskytují v severských oblastech, jako jsou Norsko, Dánsko a Island,“ vysvětluje health.clevelandclinic.org.
Rozhodnete-li se ji dodržovat, budete jíst převážně rostlinné sezónní potraviny s vysokým obsahem bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků.
Rozdíl mezi severskou a středomořskou dietou
Severská dieta se v mnoha ohledech blízce podobá středomořské dietě, o které jste už možná někdy slyšeli, nebo s ní dokonce máte zkušenost.
Přeci jen se ale v něčem liší. Jedním rozdílem je typ oleje, který každá dieta používá. Středomořská strava se zaměřuje na používání extra panenského olivového oleje, zatímco severská dieta vybízí k používání řepkového oleje.
„Řepkový olej má méně nasycených tuků než extra panenský olivový olej,“ dodává verywellfit.com. Lze jej použít při vaření a pečení při vyšší teplotě než olivový olej.
Přináší zdravotní výhody
I když se o ní mluví jako o dietě, mnohem více jde zdravý způsob stravování. Z dlouhodobého hlediska vám pomůže shodit nějaké to kilo, ale přinese i další zdravotní benefity.
„Severská dieta může vést k výraznému zlepšení metabolického zdraví a snížit riziko mnoha chronických onemocnění,“ vyzdvihuje její přednosti healthline.com.
Má pozitivní vliv na krevní tlak a díky vysokému obsahu mnoha zdravých potravin pro srdce v dobrém smyslu ovlivňuje také hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.
Co můžete jíst?
Severská strava se skládá z celých, čerstvých, sezónních a místních potravin a odrazuje od silně zpracovaných potravin.
Budete muset omezit přidané cukry, balené potraviny a vysoce tučné červené maso ve prospěch zdravějších ryb, nízkotučných mléčných výrobků, libového masa a sezónních produktů.
Ryby
Obsahují určité omega-3 mastné kyseliny, které si vaše tělo nedokáže vytvořit. Ty mohou snížit riziko problémů se srdečním rytmem, snížit hromadění plaku ve vašich tepnách a snížit množství tuku v krvi.
Ořechy a semínka
Jsou zdrojem komplexních sacharidů a vlákniny. Jsou bohaté na zinek, měď, draslík, vitamin E a důležité antioxidanty.
Borůvky, jahody, maliny
Severská dieta je bohatá zejména na bobule. Do jídelníčku byste měli zařadit porci borůvek, jahod, malin nebo brusinek.
Bobule mají nízký obsah kalorií, jsou bohaté na vitaminy a minerály a obsahují prospěšné fytochemikálie, díky svým barevným modrým a červeným pigmentům.
Zdroj: health.clevelandclinic.org, verywellfit.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová