Každý z nás pravděpodobně zná někoho, kdo drží bezlepkovou dietu, nebo se snaží lepku alespoň trochu vyhýbat. Obecně tato skupina bílkovin lidmi není považována za zdravou, podle odborníků ale běžnému organismu nijak nevadí. Existuje dokonce i lepek koncentrovaný, kterému se říká seitan a který se záměrně vyrábí z pšeničné mouky.
Pro normálního člověka není bezlepkový jídelníček zdravější, uvádí Real Simple. Vyhýbat se potravinám s ním by měli pouze lidé s alergií na něj a lidé s celiakií. Ostatní si ale mohou dát jídla s lepkem běžně. Má ale lepek naopak nějakou výhodu?
Seitan mění chuť jídla
Lepek, jinak také gluten, je všeobecný název pro skupinu složitých glykoproteinů vyskytujících se především v obilninách, uvádí Eating Well. Seitan je potom druh lepku, který se speciálně vyrábí z vysokolepkové mouky, obvykle z pšeničné.
Z té se udělá těsto, ze kterého se v horké vodě vymývá škrob. Ze samotného lepku se následně společně se zeleninou a kořením vaří polotovar, který se poté může využít na přípravu guláše, dá se péct, smažit i jinak upravovat.
Chuťový a konzistenční přínos
Seitan není pro zdravého člověka nebezpečný. Není ale zároveň ani nijak výrazně zdravotně přínosný. Důvod, proč bychom ho měli zařadit do jídelníčku, je víceméně chuťový a konzistenční. Seitan jídlo výrazně změní a vy si na něm víc pochutnáte, vysvětluje Healthline.
Je nicméně pravda, že je seitan stravitelnější než například pečivo, protože se jako čistá bílkovina daleko lépe rozloží v žaludku, doplňuje The Spruce Eats.
Ačkoli se nejedná o jídlo na každý den, pro malé děti, které potřebují hodně energie, nebo pro sportovce je seitan zhruba jednou za 14 dní v menší porci vhodný. Některé studie pak tvrdí, že může produkt pomáhat při problémech s nadýmáním.
Zdroj: Eating Well, Healthline, The Spruce Eats, Planted, Real Simple, Clean Green Simple
Autor: Šárka Cvrkalová