Seitan je vlastně pšeničný lepek, proti kterému se v posledních letech výrazně brojí. Je se ale v tomto případě něčeho obávat?
Původ seitanu
Ačkoli by se mohlo zdát, že je seitan novinkou moderního způsobu stravování, opak je pravdou. V Číně totiž první zmínky o něm pocházejí už ze 6. Století. Konzumovali jej zde přitom např. buddhisté, a to jako alternativu za maso. Na evropský kontinent se nicméně dostal až v 18. století. I tady se ale stal postupem času poměrně oblíbenou potravinou.
Kde seitan ochutnat?
Seitan si můžete pořídit v obchodech, a to nejen v prodejnách se zdravou výživou, ale dnes už také v supermarketech. Zakoupit si jej lze v prášku, který se smíchá s vodou, anebo již hotový. K dispozici přitom máte varianty natural, special a produkt se zeleninou. Vyrobit si jej navíc můžete i doma, a to tak, že z pšeničné mouky vytvoříte těsto, z něhož se postupně na cedníku vyplaví škrob, až zbude jen čistý lepek, který lze dochutit.
Využití v kuchyni
V kuchyni lze tento rostlinný produkt využít jako alternativu za maso, takže je velmi oblíbený mezi vegetariány a vegany. Konzistencí se totiž většinou podobá masu více než sójové výrobky. Jeho uplatnění je tedy široké. Lze ho péct, ale použít ho můžete lze i do bezmasých gulášů, anebo do svíčkové. Pokud jej nakrájíte na nudličky, lze si z něj zase jednoduše připravit rozličné asijské pokrmy.
Seitan z hlediska zdraví
Seitan obsahuje vitamíny a minerály, ale jak už jsme zmínili, jedná se v podstatě o čistý pšeničný lepek, což je protein, který se v posledních letech netěší příliš dobré pověsti. Musíme ovšem podotknout, že problematický může být především v kombinaci se škrobem, který se při výrobě tohoto pokrmu vyplaví. V každém případě celiaci by se mu samozřejmě měli vyhnout.
Zajímavosti o seitanu
- Samotný název je japonského původu a vytvořen byl až ve 20. století. V roce 1961 jej použil George Osawa, zastánce makrobiotické stravy.
- Vzhledem k tomu, že neobsahuje škrob, je výrazně stravitelnější než bílé pečivo.
- Seitan má nízký obsah tuků a kalorií, naopak obsahuje hodně bílkovin. Proto bývá považován za potravinu vhodnou i sportovce.
- V průběhu letních měsíců jej přitom můžete využít i při grilování a takto připravený z něj lze vytvořit např. „hamburger“.
- Z obilovin jsou vyráběny i další alternativy masa. Jedná se především o robi, což jesměs rostlinných obilných bílkovin.