Sedmikráska pomáhá proti kašli a nachlazení. Zbaví vás ale také bolesti po včelím bodnutí

Zdroj: Shutterstock

Také si pamatujete, jak jste jako malí seděli na zahradě a byli jste poprvé překvapení, když vám rodiče řekli, že sedmikrásky jsou jedlé? Já si na to vzpomínám velmi dobře. Už tehdy mi vysvětlovali, že jde o zdravé rostliny, které se dají jíst i jen tak čerstvé.

Sedmikrásky obsahují celou řadu vitamínů a prospěšných látek a tím, že je utrhnete na louce a sníte, rozhodně tělu neublížíte. Mimo to si z nich ale můžete také udělat čaj, používají se i na přípravu mastiček. S čím vším vám mohou pomoci?

Plná zázračných látek

V sedmikráskách najdete kombinaci léčivých slizů, tříslovin, hořčin, minerálních látek i vitamínu C, píše Český rozhlas Sever. Proto tato drobná rostlinka působí blahodárně proti kašli a rýmě.

Mimo to ale také posiluje funkci jater. Má dále močopudné účinky a je vynikajícím prostředkem k detoxikaci těla, doplňuje Česká televize.

Pokud sedmikrásku přiložíte například na včelí bodnutí nebo na štípance od mravence, velmi rychle se zbavíte bolesti, protože má rostlina schopnost vytahovat z podobných ran jedy. Její znalost se tak vyplatí třeba při kempování v přírodě.

Do čaje, salátů i mastí

Sedmikráska má nejvíce léčivých účinků ve chvíli, kdy ji seberete na louce a sníte čerstvou. Vždy ale myslete na to, že se na ní může usadit prach a mohou v ní také být různí drobní broučci, varuje iReceptář.

Bylinka se dá nasušit a později v zimě z ní můžete dělat lahodný čaj. Stejně tak se dá přidávat do salátů, a to jak v sušené, tak i čerstvé podobě.

V neposlední řadě bývá často sedmikráska součástí nejrůznějších mastí, některé jednoduše připravíte z vazelíny a sušených květů rostliny i doma. Jde tak o drobnou bylinku, která má využití jak vnitřní, tak i vnější.

Zdroj: Česká televize, Pro ženy, Prima Living, iReceptář, Český rozhlas Sever

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz