Většina kuchařů a hospodyněk, které milují svou kuchyni se o své nádobí snaží pečovat, aby jim při vaření skvěle sloužilo. V poslední době jsou oblíbené nejen keramické talíře a hrnečky, ale také pánve, hrnce a další nádobí. Víte ale, jak o ně správně pečovat?
Ono se to snadno řekne, že má člověk umýt nádobí, jenže někdy je to složitější, než se zdá. Keramické nádobí vyžaduje speciální péči, jinak se totiž může poškodit. A to především právě pánve a hrnce.
Samozřejmostí pak je zacházet opatrně s hrnečky a talíři, aby se neotloukly. Protože i když budete svým hostům servírovat tajemství šéfkuchaře, neohromíte je, když jim ho podáte na špinavém a rozbitém nádobí. Poradíme vám, jak se o nádobí starat, aby vám sloužilo co nejdéle.
Nepoužívejte ho při pečení na vysoké teploty
Pokud máte keramickou pánev do trouby nebo pekáč, jde o nádobí vhodné spíše k přípravě jídel za nízké a střední teploty. Nemělo by se vůbec používat při pečení nad 190 stupňů.
„Hrozí to, že vnějšek pánve či pekáče vybledne, ale také poškození funkčnosti nádobí,“ říká odborník a šéfkuchař Jordan Nathan. „Životnost povlaku uvnitř pánve je totiž omezená a vysoké teploty ji snižují.“
Nemyjte horké pánve
Zásadní chyba, kterou mnoho lidí dělá, je, že hned po sundání z plotny pánev zchladí ve studené vodě. To je ale jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat.
„Keramický materiál totiž velmi špatně reaguje na změny teplot. Pokud rozpálené nádobí zchladíte studenou vodou, dojde pravděpodobně k popraskání materiálu a vaše pánve a hrnce se rychle zničí,“ tvrdí Nathan.
Používejte plastové nebo silikonové vařečky
Pokud budete po pánvi nebo hrnci škrábat železnou nebo dřevěnou vařečkou, poškodíte její dno. Jakmile k tomu dojde, je to nevratný problém, který vaše nádobí znehodnotí.
Proto odborníci doporučují v kuchyni používat především plastové, nebo ideálně silikonové nástroje. Ať už jde o vařečku, metličku, obracečku, nebo třeba kleště na maso, dnes už se dá v silikonové verzi sehnat téměř vše.
Zapomeňte na myčku
Myčka je skvělý vynález. Nádobí do ní naskládáte a nemusíte se ničím dalším zabývat, dokud nebude umyté. Jenže ne každý kus do myčky patří. Zatímco skleněné talíře, příbory a plastové misky jsou v pořádku, keramické nádobí se v myčce ničí.
A to především kvůli teplotám, za kterých se umývá, a také hrubému způsobu. Pokud tedy chcete mít doma keramické nádobí, smiřte se s tím, že ho budete muset umývat ručně.
Kvalitní skladování
Keramické nádobí se může snadno poškodit. A to i o jiné nádobí stejného druhu. Při skladování proto dbejte na to, abyste mezi každé dva kousky dali alespoň papírovou utěrku. Použít můžete také háčky, na které pánve pověsíte.
S těmito snadnými pravidly bude vaše nádobí vždy krásné a připravené sloužit. Hosty tak oslníte skvělým jídlem uvařeným v dokonalých pánvích a hrncích a podávaným na skvěle vypadajících talířích.
Autor: Shani Maiová