Lanýže v pouštích se sbírají v několika zemích. Jejich cena zdaleka nedosahuje hodnot evropských lanýžů, ale stále je to pro mnoho lidí způsob, jak si vydělat na živobytí. Sběr je ale hodně nebezpečný a není vzácností, když lidé při hledání vzácných hub přijdou o život.
Vyhlášené tržiště je centrem obchodu s lanýži
Tržiště v Al Rai severně od hlavního města Kuvajtu je každý rok na jaře vyhlášeným místem, kde se prodávají pouštní lanýže, často přirovnávané k bílému a béžovému kulinářskému zlatu.
Pouštní lanýž se v Kuvajtu nazývá fagga a poptávka po něm je opravdu hodně velká. Na tržišti, které funguje od roku 2006, je 120 stánků, o které se každoročně uchází přes 500 prodejců.
Lanýže v poušti
Nejčastěji se tato gurmánská delikatesa sbírá v pouštích Blízkého východu a severní Afriky, v nekonečných vyprahlých pouštích. Zdejší pouštní lanýže jsou světlejší než ty evropské a nemají tak lahodnou chuť, protože jsou trochu štiplavé.
Sběr hub je riskantní
Kuvajtská místní produkce jejich oblíbeného lanýže klesla po irácké invazi v roce 1990. Od té doby se sběrači obávají toulat se pouští za divokými lanýži, protože irácká armáda za sebou zanechala nevybuchlé nášlapné miny. Špatná životní situace ale některým sběračům nedává na výběr a riziko musí podstoupit.
Nepřítelem lanýžů je především člověk, který svými zásahy ovlivňuje ve velké míře ráz krajiny. Lanýže pro svůj růst vyžadují déšť, a to může představovat některé roky velký problém.
Do Kuvajtu, kde tuto houbu doslova milují, se tak v posledních letech lanýže dováží, protože místní sběrači nestíhají uspokojovat potřeby místních labužníků. Na tržištích se objevují lanýže z Íránu, Saudské Arábie, Libye, Maroka a Tuniska.
Největšímu nebezpečí čelí sběrači ve válkou zničených regionech, jako je Sýrie a Irák. Není vzácností, že jsou sběrači bezdůvodně uneseni bojovníky IS a už se nikdy nenajdou nebo jsou po čase nalezena jejich těla.
Daří se jim v bouřkovém období
Sběr lanýžů je závislý nejen na dešti, ale pouštní beduíni vypozorovali, že sklizeň lanýžů je mnohem větší, pokud je bouřkové období a oblohu protíná množství blesků.
Proto se to po bouřkách v pouštích hemží sběrači, kteří hledají praskliny v půdě, které signalizují přítomnost lanýže ve stádiu, kdy je připravený ke sklizni.
To mají sběrači mnohem jednodušší než ti v Evropě, kteří si pro hledání drahocenných hub cvičí psy a vepře.
Jaké mají pouštní lanýže využití
Ačkoliv jsou pouštní lanýže z říše hub, na pohled se podobají spíše bramborám. Jsou ale houbovité a mají zemitou chuť. Jsou bohaté na bílkoviny a působí jako zvýrazňovač chuti.
Právě tato vlastnost je často využívaná při přípravě omáček s cibulovým základem. Dají se jíst i samotné, třeba s trochou olivového oleje. Fagga jsou oblíbenou přísadou do pokrmu, kterému se říká kabsa. Jedná se o jemně kořeněný pokrm z jednoho hrnce z masa a rýže, který je oblíbený v zemích Perského zálivu. Dary pouště jsou zde využívány už od 14. století.
Zdroj: kurdistan24.net, atlasobscura.com, latimes.com
Autor: Lída Kropáčková