Saturejka je rostlinou, z jejíž natě se vyrábí koření. Ačkoli u nás není tolik používané, nejenže provoní připravovaná jídla, ale také pomáhá s jejich trávením.
Původ a rozšíření saturejky
Saturejce vyhovují teplejší oblasti. Původně rostla především ve Středomoří, ale vyskytovala se i v dalších evropských a asijských oblastech. V České republice žádné původní druhy nerostou, ale ve střední Evropě byly známé už ve středověku. V současné době se u nás poměrně hojně pěstuje saturejka zahradní, která nachází uplatnění v kuchyni jako koření, ale jedná se i o účinnou „léčivku“.
Kde si saturejku pořídit?
Jak je patrné z předešlých řádků, tuto rostlinu si lze v našich podmínkách bez problémů vypěstovat. Jako koření se přitom používá nať, kterou si je možné zakoupit i v některých obchodech. Navíc je běžně k dispozici tzv. čubrica, což je směs koření (kromě saturejky ji tvoří i sůl, semena pískavice nebo pálivé papričky), jež patří k velmi oblíbeným dochucovadlům zejména v balkánské kuchyni.
Uplatnění v kuchyni
Ačkoli saturejka nepatří v české kuchyni k nejpoužívanějším druhům koření, uplatnění může mít opravdu široké. Jedná se o silně aromatickou rostlinu, která provoní každé jídlo a navíc má příznivé účinky na trávení. Proto je často doporučována k hůře stravitelným pokrmům. Používá se např. při marinování uzenin či k luštěninám. Hodí se ovšem také do pomazánek, polévek anebo k dušené zelenině.
Zdravotní účinky saturejky
Saturejka obsahuje účinné látky jako např. hořčiny, silice anebo třísloviny. Jak už jsme zmínili, toto koření má pozitivní vliv na trávicí soustavu. Nejenže kladně účinkuje při zažívání těžších pokrmů, ale působí rovněž proti nadýmání a pomáhá tělu zbavovat se střevních parazitů. Rostlina působí také protizánětlivě, antibakteriálně i jako slabé kardiotonikum (zvyšuje sílu stahů srdeční svaloviny).
Zajímavosti o saturejce
- V ČR se pěstuje saturejka zahradní, ale také saturejka horská. Ostatní druhy ovšem nejsou tak mrazuvzdorné, takže by se jim v našich podmínkách nedařilo.
- Z rostliny se vyrábějí rovněž bylinné likéry. Bývá např. součástí populárních švédských kapek.
- Tato bylinka nemusí sloužit pouze jako koření, ale působí rovněž zevně. Používá se především k účinnějšímu hojení ran.
- Saturejka je součástí různých kořenících směsí. Kromě výše zmíněné čubrici se např. jedná o provensálské koření.
- V kuchyni je možné používat čerstvou i sušenou nať. Pokud byste si ji chtěli usušit, pamatujte, že by teplota neměla přesahovat 35 °C.