Pokud se někdy vydáte do jihoasijských zemí, pravděpodobně se tam setkáte s jedním nejvíce konzumovaným občerstvením – samosou. Jde o smaženou svačinku plněnou bramborami, která se namáčí do chutney a údajně navozuje pocit štěstí a pohody.
Světový den samosy připadá na 5. září a pro každého Inda se toto jídlo pojí se vzpomínkami. Ačkoli jde o indické občerstvení, je překvapující, že nepochází z Indie.
Bohatá historie samosy
První oficiální zmínka o samose podle webu Recipes.timesofindia sahá až do 10. století a vznikla v oblasti Blízkého východu, kde se objevila v díle íránského historika Abolfazla B. T. Beyhaghi. Tvarem jsou velmi malé, a proto je jako svačinu používali různí cestovatelé, kteří si je mohli snadno zabalit do svých brašen a jíst na cestách.
Už ve 14. století se cestovatel Ibn Battuta zmínil o sambusaku (neboli samose) z mletého masa, vlašských ořechů, pistácií, mandlí a koření, který se podával jako součást královského jídla. Jak uvádí server Economictimes.indiatimes do Indie samosa přišla s dynastií Mughalů, a to v roce 1526.
Nejčastěji se můžete setkat se samosou trojúhelníkového tvaru plněnou bramborovou kaší, avšak existuje 15 až 20 různých variant této slané svačinky, na kterých si pochutnává celá Indie. Například v jižní Indii se samosy připravují s náplní ze zelí, mrkve a kari listů a v bengálské oblasti je k dostání také ve sladké variantě. V jiných částech se zase plní fazolemi či mletým masem.
Ve světě má různé náplně i názvy
Stejně jako se samosa dostala do Indie, doputovala i do jiných částí světa, kde byla ozvláštněna a dochucena regionálními příchutěmi. Popularita, kterou si tato slavná trojúhelníková svačinka za tu dobu získala, vedla k mnoha inovacím.
Tak jako se v Izraeli plní rozmačkanou cizrnou a na Maledivách tuňákem s cibulí, má samosa po světě také různé názvy. Zatímco v arabských zemích se jí říká sambusak, v Portugalsku či Brazílii se s ní můžete setkat s názvem pastéis.
V samotné Indii se dle webu Indianhealthyrecipes jedná o velmi oblíbené pouliční jídlo, pokud však zrovna nemáte cestu do této země, můžete si jej připravit v pohodlí domova. Příprava je velmi snadná, je však potřeba dodržet správně některé kroky, zejména při výrobě kůrky.
Klasický recept s bramborovou nádivkou
Následující recept je na klasickou samosu s bramborovou nádivkou. Nejprve oloupejte, omyjte a uvařte půl kila brambor. Musí být zcela uvařené, ale ne kašovité. Hotové brambory nechte zchladnout a rozdrobte je na menší části.
Dejte je stranou a pusťte se do přípravy těsta. Do mixovací nádoby dejte dva hrnky mouky, čtvrt šálku oleje, tři čtvrtě lžičky ajwainu (koptský kmín) a stejné množství soli.
Vše velmi dobře promíchejte, nejlépe třete mouku mezi dlaněmi po dobu dvou až tří minut, aby se olej dobře zapracoval. Po tomto kroku by mouka měla připomínat strouhanku. Pokud hrst stisknete v dlani, měla by mouka vytvořit a držet tvar. Značí to, že je olej dobře zapracován.
Dále do směsi přidejte čtyři lžíce vody a začněte tvořit těsto, podle potřeby přidávejte další vodu po lžících. Těsto musí být pevné, tuhé a nelepivé. Přikryjte a nechte půl hodiny odpočívat.
Mezitím udělejte bramborovou nádivku tak, že na pánvi rozehřejte lžíci oleje, do kterého přidejte necelou lžičku římského kmínu. Když semena začnou prskat, přidejte lžíci mletého zázvoru a jednu až dvě nasekané zelené chilli papričky. Smažte 30 až 60 sekund. Poté přidejte dochucovadlo – špetku ločidla (koření, kterému se lidově říká „čertovo lejno“). Volitelně můžete přidat i nasekané kešu oříšky opečené dozlatova, ale není to potřeba.
Různé druhy koření dodají tu správnou chuť
Co se týče koření, budete potřebovat ještě necelou lžičku prášku z červeného chilli, lžičku koření garam masala, půl lžičky mletého kmínu, půl lžičky soli, půl lžičky prášku amchur (ze sušeného manga) a půl lžičky fenyklového prášku. Vše přidejte na pánev a smažte asi půl minuty, poté zasypte zeleným hráškem a smažte ještě jednu až dvě minuty. Nakonec přimíchejte brambory.
Vše restujte ještě dvě až tři minuty, dokud se brambory dobře nespojí se vším kořením. Přidejte ještě čtvrt šálku nasekaných listů koriandru, ochutnejte a v případě potřeby dosolte. Dejte vychladnout. Pokud jste nepoužili amchur, v této fázi pokapejte šťávou z citronu.
Trojúhelníkové kapsičky plňte bramborovou nádivkou
Nyní se vraťte k odpočinutému těstu, které ještě pár minut prohněťte a rozdělte na pět stejných dílů. Naolejujte vál či dřevěnou desku, na kterou dejte část těsta a rozválejte jej na oválnou rovnoměrnou placku.
Placku rozpulte a rovný okraj prstem potřete vodou. Okraj spojte, abyste vytvořili tvar kuželu, a dobře jej přilepte. Kornout naplňte bramborovou nádivkou, trochu ji přitlačte malou lžičkou. Vodu naneste opět na okraje a přilepte k sobě. Ujistěte se, že těsto dobře těsní ve všech spojích.
Potřete olejem a pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia po dobu 30 až 40 minut, po čtvrt hodince je obraťte. Samosu lze také osmažit, olej by však neměl být příliš horký. Smažte dozlatova, na mírném plameni to může chvíli trvat.
Samosa by měla být křupavá a téměř bez bublinek. Podávejte s mátovým chutney, sladkým tamarindovým chutney nebo rajčatovou omáčkou.
Zdroj: recipes.timesofindia.com, economictimes.indiatimes.com, indianhealthyrecipes.com, apetitonline.cz
Autor: Silvie Grulichová