Salmorejo: Studená rajčatová polévka ze španělské Córdoby zpestří a odlehčí jídelníček

salmorejo
Zdroj: Shutterstock

Salmorejo je také někdy označovaná jako ardoria nebo ardorío. Jde o tradiční polévku, která je oblíbená hlavně v jižních oblastech Španělska. Je známá pro svěží chuť, která je oblíbená hlavně v teplém období, ale stejně dobře poslouží, pokud je třeba ubrat trochu na vydatnosti obědů nebo večeří.

Předností tohoto pokrmu je snadná příprava a jen několik základních surovin, které tvoří pěkně zralá rajčata, bílé pečivo, olivový olej a česnek. Jednodušší recept na polévku budete jen těžko hledat. Salmorejo se podává studená a může být ozdobená nakrájenou španělskou šunkou ibérico a nakrájenými natvrdo vařenými vejci.

Je třeba vybrat to správné pečivo

Španělé jako chléb používají pan de telera, což je pšeničné pečivo s velmi hustou bílou střídkou. Vyrábí se z několika druhů pšenice s cílem vyrobit produkt s vysokým obsahem bílkovin a nižší hodnotou lepku. Právě takové pečivo udělá podle Food and Wine tu pravou strukturu polévky.

Salmorejo má více růžovo-oranžový vzhled než gazpacho a má také mnohem hustší a krémovější strukturu. To je dáno vyšším obsahem olivového oleje a chleba. V gazpacho se většinou používá jakýkoliv chleba.

Variace polévky a stejné označení marinády na králíky

Polévka má samozřejmě mnoho variací, protože jih země je velký, a tak lze narazit i na polévku, do které se přidává tuňák. Na Kanárských ostrovech se pod tímto označením podává marináda z paprik, soli, česneku a feferonek, kterou se dochucuje hlavně králík.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený La María Cervecería (@lamarialaspalmas)

Potřebné suroviny

Na 7 porcí polévky si připravte podle PetitCHEF kilogram čerstvých rajčat, stroužek česneku, sůl dle chuti, 150 g hutného bílého pečiva a 100 ml kvalitního olivového oleje. Budete potřebovat také mixér.

Na ozdobu si můžete připravit několik vařených vajec a nejlépe nějakou španělskou šunku nebo salám.

Jednoduchý způsob přípravy

Rajčata se oloupou a rozkrájí na kostky. Protože u nás po většinu roku máme rajčata skleníková, která jsou kyselejší, lze chuti zralých rajčat docílit nahrazením části čerstvých rajčat přidáním sušených rajčat, nejlépe z Itálie, Španělska nebo Řecka, kde zrají na slunci. Ty jsou většinou naložené v ochuceném oleji. Před přidáním by se měly nechat okapat. Tento olej můžete použít třeba do těstovin.

Vše se dá do mixéru s troškou soli a česnekem a obsah se pečlivě rozmixuje na hladkou homogenní směs.

Do směsi se zapracuje pečivo, které se nechá chvíli v rozmixovaných rajčatech namočené, aby změklo.

Znovu se vše rozmixuje a konzistence se zkontroluje lžící. Na závěr mixování se po trochách přidává olivový olej.

Španělé polévku servírují nejčastěji v miskách a na povrch těsně před podáváním do středu vloží vařené a na kostičky nakrájené vejce a trochu šunky. Může se podávat s toastem ochuceným olejem a česnekem.

Zdroj: PetitCHEF, Food and Wine, Wikipedia

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz