Kromě smažení křupavých bramboráčků nebo lahodných vepřových řízků lze sádlo uplatnit i do těst a je možné ho přidávat i do staročeského vánočního cukroví.
Sádlo je dokonce zdravější než máslo
Tento tuk má sice svou typickou vůni, ta se však při pečení úplně vytratí. Sádlo je také levnější než máslo a lidskému organismu neškodí, jak se donedávna tvrdilo. Kvůli kalorickému obsahu by se mělo používat v rozumném množství.
Jak uvádí Prima Living, dobře vyškvařené sádlo obsahuje esenciální mastné kyseliny, které jsou vázány v tucích a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Tyto mastné kyseliny působí jako prevence proti cukrovce a pomáhají snižovat krevní tlak. Sádlo má také prospěšnou kyselinu olejovou a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
100% přírodní produkt
Vepřové sádlo je ryze přírodní produkt bez konzervantů, barviv a chemických dochucovadel. Neobsahuje trans mastné kyseliny a je vhodné pro lidi, kteří mají alergii na laktózu. Je plné vitamínů rozpustných v tucích. Především jde o vitamíny A, D, E, K. Sádlo se dříve uplatnilo i v lidovém léčitelství. Zábaly se sádlem se používaly k léčbě nemocí dýchacích cest. Stalo se základem pro celou řadu bylinkových mastí a samo o sobě bylo užitečné k změkčování jizev a ošetření popálenin. Stalo se také nejdostupnějším prostředkem na ošetření popraskané a suché pokožky.
Využití v kuchyni je u nás samozřejmě už osvědčené několika generacemi. Generace prababiček vlastně ani jiný tuk v kuchyni nepoužívala. Máslo bylo spíše luxusní záležitostí. Spolu s vepřovým sádlem se uplatňuje i sádlo z drůbeže. Třeba to husí je velmi ceněné do různých paštik.
Někomu se může zdát nezvyklé používat sádlo do receptů na cukroví, ale má to své opodstatnění. Těsto se sádlem je vláčné, jemné a vydrží delší dobu v optimálním stavu pro konzumaci.
Recept na sádlovky
Na staročeské cukroví budete potřebovat: 170 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 150 g vepřového sádla, 3 lžíce kakaa holandského typu, višňový džem a mandle na ozdobu.
Podle magazínu TopRecepty se s těstem, které obsahuje sádlo, velice dobře pracuje a nerozpadá se. Upečené cukroví je hned měkké a vláčné, nemusí se nechávat odležet. Co se nesní na Vánoce, vydrží dobré i po svátcích, a to i týdny. Trouba by se měla nastavit na 150 až 170 °C. Cukroví je křehké, a proto se s ním zachází šetrně a vychladnout se nechává na plechu.
Pracovní postup
Z mouky, cukru, vepřového sádla a kakaa se vypracuje hladké těsto, které se nechá zabalené ve fólii rozležet v lednici do druhého dne. Ze studeného těsta se tvarují malé kuličky o průměru asi 2 cm a ukládají se na plech.
Do středu každé kuličky se obráceným koncem vařečky udělá důlek. Peče se asi 10 minut v troubě do 170 °C. Vychladlé kuličky se do důlku ozdobí džemem a doprostřed se dá mandle.
Zdroj: toprecepty.cz, living.iprima.cz, vitalia.cz
Autor: Lída Kropáčková