Základem tradičního čínského dezertu je osm druhů ovoce nebo ořechů, které jsou uspořádané na vrcholku kopečku dušené sladké rýže. Dezert je součástí dlouhé tradice jídel soustředěných kolem čísla osm, které je symbolem pro prosperitu.
Některé příběhy říkají, že sladká rýže byla vytvořena v dávných dobách jako způsob, jak uctít osm udatných válečníků. Jiné příběhy podle magazínu Atlas Obscura tvrdí, že pokrm má kratší historii a že získal slávu v dynastii Čching, když byl představen císařovně.
Tradiční verze pokrmu
K přípravě vzácné pochoutky kuchaři uvaří lepkavou rýži s cukrem a máslem nebo sádlem, aby dodali rýži bohatost. Potom rýže přijde do misky, která je na dně vyložena 8 oblíbenými přísadami. Jejich složení není přesně dané a může jít třeba o ořechy, semínka, mandle, liči, třešně a další oblíbené ovoce. Miska se nakonec vyklopí na talíř.
I rýžový nákyp se dočkal modernizace
Nová verze netrvá na 8 přísadách, které se přidávaly spíše kvůli tradici a někdy v jídle ani dohromady neladily. Každému nemusí chutnat kombinace lotosových semínek, sušeného manga, sušených meruněk, sušených švestek, ginkgo ořechů, kaštanů, arašídů, konzervovaných pomerančů a nakládaných třešní. Nově se klade důraz na vyváženější strukturu a chuť. Přidává se speciální sirup, který dodává květinovou vůni a rýže se na povrchu leskne.
Modernizovaná verze má méně ingrediencí a stačí třeba vlašské ořechy, goji, dýňová semínka a hrozinky. Oblíbené jsou také piniové oříšky, slunečnicová semínka, sušené mango, brusinky a vařené kaštany. Jako tuk se používá kokosový olej.
Speciální sirup není snadné sehnat. Je to vyloženě čínská specialita a prodává se pod označením „Osmnthus sirup“.
Jak uvádí Omnivores Cookbook, v případě vlastní kreativity si lze sirup vyrobit z poupat chryzantém, která se svaří s cukrem. Pro zahuštění se přidá kukuřičný škrob. Některé recepty tento sirup neuvádí.
Jak na přípravu
Recept uvádí, že by se měla rýže přes noc namočit a mělo by jít o rýži s lepkavou konzistencí, která je po uvaření nasládlá a má konzistenci lepidla. Po uvaření se rýže smíchá s kokosovým olejem a s cukrem.
Poté se vezme miska z varného skla, na dno se položí vybrané ingredience (semínka, ovoce, ořechy) a miska se naplní rýží, pokape se sirupem a znovu se vaří ve vodní lázni asi 50 minut.
Jeden z receptů uvádí, že se doprostřed mísy vloží vrstva pasty z červených fazolí. Jako náplň se doporučuje Red Bean Paste, slazená pasta z fazolí adzuki. Ta se dá koupit (součást japonské kuchyně), nebo vyrobit. Pasta dodá pokrmu skvělou chuť, sladkost a zajímavou strukturu.
Hotový pokrm se vyklopí na mělký talíř. Podává se jako bezlepkový dezert teplý nebo při pokojové teplotě. Lze jej také zamrazit a mít připravený jako zajímavý a nevšední dezert pro zvláštní příležitost.
Zdroj: Atlas Obscura, Red House Spice, Omnivores Cookbook
Autor: Lída Kropáčková