Někdo jim říká jedlý polystyren. Rýžové chlebíčky jsou přesto oblíbenou svačinkou, kterou považujeme za velmi zdravou. Výzkumy z posledních let nicméně ukazují, že i konzumace tohoto pokrmu má svá rizika.
Chlebíčky z pufované rýže mají jen minimum kalorií. A když je nazdobíte salátem a rajčaty, máte z nich vynikající svačinu vhodnou při dietách, píše Prostřeno.
Je nicméně ale třeba hledět na to, jaké chlebíčky si kupujete. V roce 2018 totiž proběhla analýza různých značek a více než polovina v ní dostala nedostatečné hodnocení.
Přednosti a rizika
„Předností pufovaných chlebíčků je to, že jsou celozrnné. Navíc se mohou skládat klidně i jen z jedné ingredience, takže spotřebitel nemusí složitě luštit dlouhé složení a může si být jistý tím, co daný výrobek obsahuje,“ uvádí pro web Vitalia Michaela Klisáková ze společnosti Racio.
Na druhou stranu v některých výrobcích bylo v minulosti objeveno větší množství arsenu, který se klasifikuje jako karcinogenní látka. Podle AAzdraví mají také pufované chlebíčky vysoký glykemický index a mohou být nebezpečné pro cukrovkáře.
Zda je do svého jídelníčku zařadíte, je tak rozhodně třeba zvážit. Chlebíčky od ověřených značek si jednou za čas dát můžete, a to s vědomím, že jsou dietní. Na druhou stranu byste to s nimi neměli přehánět a hlavně si při jejich výběru dávat dobrý pozor.
Domácí rýžové chlebíčky
Pokud chcete mít jistotu, že jíte kvalitní a zdravotně nezávadné rýžové chlebíčky, připravte si je doma. Je to snadné, potřebovat budete 200 gramů rýže, 450 mililitrů mléka, 50 gramů másla, vanilkový cukr, 3 vajíčka a 50 gramů polohrubé mouky.
Rýži uvařte v mléce asi půl hodiny na mírném plamenu. Máslo utřete s vanilkovým cukrem a se žloutky. Do směsi vmíchejte polohrubou mouku a sníh ušlehaný z bílků. Nakonec přidejte rýži a těstem naplňte formu.
Chlebíček se potom peče asi 15 minut na 180 °C. Podává se ideálně ještě teplý, skvěle chutná posypaný mandlemi a skořicí.
Zdroj: AAzdraví, Befity, Vitalia, Plné zdraví, Recepty, Prostřeno
Autor: Šárka Cvrkalová