Rýže patří mezi základní potraviny lidí po celém světě. Věděli jste ale, že voda, ve které se rýže vařila, není pouze zbytková tekutina, kterou je potřeba vylít do odpadu? Může mít blahodárný vliv na vaše vlasy.
Rýžová voda, která vznikne po oplachování nebo vaření rýže, se v mnoha asijských zemích po staletí používá k péči o vlasy a pokožku. Například japonské dvorní dámy z období okolo 10. století měly kadeře dlouhé až po zem a pro zdravý růst a lepší elasticitu je oplachovaly v rýžové vodě.
Rýže je plná prospěšných látek
Voda z rýže je plná vitaminů a minerálů, které jsou nezbytné pro růst vlasů a mohou pomoci zlepšit vzhled a pocit z vašich vlasů. Tyto živiny pomáhají posilovat vlasové folikuly, zlepšují hustotu vlasů a způsobují, že vlasy vypadají zdravě a leskle.
Také obsahuje mnoho antioxidantů, kyselinu listovou, niacin, hořčík a aminokyseliny, které působí jako proteinová kúra pro posílení a ochranu vlasů. Výhod těchto složek pro vaše vlasy je mnoho – jsou důležité pro buněčnou regeneraci pokožky hlavy, stimulují růst, posilují vlasy a zlepšují jejich pevnost a elasticitu. Dále zvyšují průtok krve ve vlasové pokožce. Hořčík například rozpouští vápník nahromaděný ve vlasech z tvrdé vody a omlazuje vlasové folikuly.
Rýžová voda může pomoci napravit i některé škody způsobené stresem, zdravotními problémy a chemickými produkty, které mohou způsobit vysušení pokožky hlavy a poškození vlasových folikulů. Čistá a zdravá pokožka hlavy totiž znamená zdravé, silné a lesklé vlasy.
Výroba rýžové vody je snadná
Kromě toho může fermentovaná rýžová voda také pomoci léčit a předcházet lupům. Její výroba je přitom velmi jednoduchá, stačí, když zkombinujete rýži a vodu.
Rýži nejprve omyjte, abyste ji zbavili všech nečistot. Můžete použít jakýkoli druh rýže, pokud však zvolíte neekologickou značku, propláchněte ji několikrát, abyste se zbavili pesticidů.
Smíchejte jeden šálek rýže a dva až tři šálky vody. Nechte fermentovat. I když můžete použít vodu, která fermentovaná nebyla, fermentovaná verze je účinnější, jelikož obsahuje všechny prospěšné látky z rýže.
Chcete-li rýžovou vodu fermentovat, nechte ji jeden den odležet. Poté sceďte. Po 24 hodinách by měla být voda zchlazena a spotřebována do tří dnů. Nespotřebovaný zbytek vyhoďte.
Fermentovaná rýžová voda má silný zápach. Můžete do ní přidat pár kapek esenciálních olejů nebo bylinkového čaje, aby lépe voněla. Lze přidat i pomerančovou nebo citronovou kůru.
Jak se rýžová voda používá?
Rýžovou vodu můžete použít místo šamponu nebo až po umytí vlasů, záleží na vás. Nanášejte na pokožku hlavy a vmasírujte, poté nalijte i na zbytek vlasů. Nechte působit až půl hodiny a následně opláchněte vodou.
Můžete ji používat jednou až dvakrát týdně. U některých mohou být vidět výsledky už po několika použitích, skutečné rozdíly v síle a délce vlasů budou však pozvolnější. Je určena pro všechny typy vlasů, ale pokud máte pocit, že vám rýžová voda nevyhovuje (máte vlasy s nízkou pórovitostí), nemusíte ji používat.
Je důležité si uvědomit, že použití rýžové vody na vlasy je domácím lékem a jako většina domácích prostředků může některým lidem pomoci a jiným nemusí. Na trhu existuje také mnoho vlasových produktů, které obsahují rýžovou vodu a využívají její výhody. Můžete tedy vyzkoušet šampon, masku či sérum, zda vám nebude více vyhovovat.
Zdroj: insider.com, medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Silvie Grulichová