Když chceme zhubnout, často nesázíme jen na jednu kartu. Ba naopak. Většina lidí toužících po lepší postavě zkouší vícero cestiček, jak dosáhnout vytoužené postavy nebo váhy.
Na seznamu diet, na které se již spolehlo mnoho lidí, je také rýžová dieta. Ačkoli její název svádí k myšlence, že budete jíst jen a jen rýži, není tomu úplně tak.
Co je rýžová dieta?
„Rýžová dieta je dieta s vysokým obsahem komplexních sacharidů,“ vysvětluje healthline.com. V rámci této diety se snižuje i obsah tuku a sodíku.
Dietu původně vymyslel Walter Kempner, lékař z Duke University, již v roce 1939. Na popularitě ale získala až o mnoho let později. Konkrétně v roce 2006.
V roce 2006 se totiž o rýžovou dietu začala zajímat dietoložka Kitty Gurkin Rosati specializující se na prevenci obezity a srdečních chorob.
Jak funguje?
Dieta funguje tak, že se zaměřuje na omezení soli a potravin s vysokým obsahem sodíku. Díky tomu se tělo zbaví nadýmání a přebytečné vody.
Dieta se zaměřuje na jídelníček založený na potravinách, které kromě sodíku obsahují také méně nasycených tuků.
V rámci stravování se pak zaměřujete na potraviny, které obsahují velké procento vlákniny. Vláknina totiž dokáže zasytit. Omezuje také téměř všechny mléčné výrobky.
Co můžete jíst, a co naopak ne?
„Rýžová dieta je poměrně omezující,“ píše webmd.com. Dieta má tři fáze a první fáze umožňuje pouze 800 kalorií denně. Kalorie postupně stoupají až na 1200 za den.
Soustředí se především na čerstvou zeleninu a ovoce. V jídelníčku také nesmí chybět rýže, kterou můžete jíst na kterýkoli vámi vybraný způsob.
Čemu se musíte vyvarovat, je alkohol. Alkohol znamená jen prázdné kalorie a zbytečné sacharidy.
Pomůže vám zhubnout?
Termín dieta ve většině lidí evokuje dojem, že s její pomocí zkrátka musíte zhubnout, i kdybyste nechtěli. Máme to tak nějak zakořeněno v hlavě.
Obecně platí, že dodržování jakéhokoli typu jídelního plánu, který snižuje kalorie a zaměřuje se na zeleninu a libové bílkoviny, vám účinně pomůže zhubnout.
Nicméně podle některých je rýžová dieta poměrně drastická, protože oněch zmíněných 800 kalorií za den je pod hodnotnou bazálního metabolismu.
Budete-li dodržovat tuto dietu, s největší pravděpodobností u vás dojde k žádoucímu úbytku kilogramů. Je ale nutné počítat s tím, že jakmile se vrátíte k běžnému stravování, naberete ztracená kila zpátky.
Zdroj: healthline.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová