Rýže je oblíbenou potravinou především v asijských zemích, kde se také ve velkém pěstuje. I v České republice se ale řadí k jedné z nejvýznamnějších příloh a milujeme ji na mnohé způsoby. Navíc jde o zdravou potravinu, která pomáhá s mnoha problémy.
Dá se jíst naslano i nasladko. Často se používá jako příloha k omáčkám a masu, někteří z nás milují rýžový nákyp, při zažívacích problémech si dáváme suché rýžové chlebíčky, ke snídaním rýžové kaše a zapomenout nesmíme ani na sushi, které se u nás stalo oblíbeným.
Pokud jste milovníkem rizota nebo v rajské polévce zkrátka nemůžete postrádat rýži, je to jen a jen dobře. Pokud jste ale této superpotravině ještě stále nepřišli na kloub, prozradíme vám, proč rýži konzumovat.
Zbavte se zánětů
„Bílá rýže je považována za jednoduchý a zdravý sacharid,“ říká Trista Best, specialistka na výživu. „Tato forma sacharidů se rychle rozkládá a tělo ji okamžitě využívá k výrobě energie,“ dodává.
Podle jejích slov je rýže skvělým pomocníkem při zánětech, protože právě během těch potřebuje tělo energii, které obvykle nemá dostatek. Pokud tak máte jakýkoli zánětlivý zdravotní problém, rýže je ideální volbou oběda či večeře.
Zbavte se hladu
Existuje jednoduchý důvod, proč je rýže natolik oblíbená jako příloha k nejednomu jídlu. Díky jejímu nutričnímu složení totiž velmi rychle člověka zasytí a zbaví ho hladu.
Tím pádem sníte méně, než si ve skutečnosti myslíte. Pokud si k obědu dáte například těstoviny, bude vašemu tělu mnohem déle trvat, než si uvědomí, že už jste vlastně zasyceni. Rýže tak pomáhá se správným nastavením stravování.
Rychlý růst hladiny cukru v krvi
Krátce po konzumaci rýže vám v těle rychle vzroste hladina cukru v krvi. Sacharidy, které rýže obsahuje, se totiž okamžitě rozkládají, což souvisí právě s tím, jak rychle dokážou dodat vašemu tělu energii.
Pokud ale trpíte cukrovkou, je třeba si na tento jev dávat pozor. Nejenže jako cukrovkáři nesmíte příliš sladkého jídla, je třeba se také vyhýbat některým druhům rýže. Není se ale čeho bát, existují i typy, které vám neublíží.
Pomáhá „dobrým“ bakteriím
Když se řekne slovo bakterie, většina z nás si vybaví něco negativního, co našemu tělu vyloženě a pouze ubližuje. Zapomínáme ale na to, že existují také dobré bakterie, které tělu pomáhají.
A ty také potřebují jednou za čas nějakou tu podporu. Právě rychle se rozkládající látky z rýže jsou pro tyto bakterie skvělým pomocníkem, aby mohly naše tělo chránit před problémy.
Zastavuje průjem
Loupaná rýže je zbavována klíčků a obalů zrn, které mají velký obsah vlákniny. Ta pomáhá s pravidelnou činností střev, a rýže tak může vést k zácpě. To má ale samozřejmě i své protichůdné pozitivní účinky.
Pokud totiž trpíte právě průjmem, není nic lepšího, než dát si rýžový pokrm, díky kterému se vše vrátí do normálu. Nedoporučujeme však v takovém případě konzumovat rýži zrovna se smetanovou omáčkou.
Zdroj: muzskezdravionline.cz, zivotavyziva.cz, eatthis.com
Autor: Shani Maiová