Obyčejná bílá rýže je snadnou a chutnou přílohou k obědu i večeři. Nevařená má však v domácnosti celou řadu využití, o kterých jste možná ještě nikdy neslyšeli. Jakými zajímavými způsoby lze nevařenou rýži využít?
Nejspíš jste nikdy nepřemýšleli, že byste rýži použili na něco jiného než na vaření. Přitom existuje spousta osvědčených tipů, jak ji doma využít způsoby, které nemají s jídlem nic společného.
Může zachránit vaši elektroniku
I když se poslední dobou výrobci telefonů snaží zlepšit schopnost svých zařízení přežít působení vody, přece jen nejsou uzpůsobeny k tomu, aby plavaly ve vaně či v záchodě. Pokud k tomu však dojde, nejlepší postup je zařízení okamžitě ponořit do sáčku s nevařenou rýží alespoň na 24 hodin. Rýže dokáže vodu z telefonu vytáhnout a možná vás tak zachrání před investicí do nového přístroje.
Jelikož rýže dokáže skvěle absorbovat vlhkost, můžete ji použít také v solničce. Přebytečná vlhkost totiž způsobuje, že se sůl shlukuje a hrudky tak mohou ucpat otvory ve slánce. Stačí, když pár zrníček rýže přisypete k soli a už nikdy nedojde k situaci, kdy solničkou sice třepete, ale nevypadne ani zrnko soli.
Své bolavé a namožené svaly můžete zklidnit pomocí rýžového ledového obkladu. Naplňte ponožku neuvařenou rýží, konec zavažte na uzel a uložte ji do mrazáku, dokud ji nebudete potřebovat. Pokud vám více pomáhá hřejivý obklad, naplněnou ponožku pro změnu vložte na půl minuty do mikrovlnné trouby.
Pomůže vyčistit špatně dostupná místa
Rýže dokáže pomoci také při úklidu domácnosti, například k vyčištění vázy či mlýnku na kávu. Mnoho váz je příliš štíhlých nebo nešikovně tvarovaných na to, aby se daly vyčistit houbičkou či kartáčem. V tomto případě pomůže rýže. Nasypte malé množství spolu s mýdlem a vodou do vázy a pořádně jí zatřepte, aby se odstranily všechny nečistoty.
Jestliže jste milovníkem kávy a nejradši si připravujete tu čerstvě namletou pomocí mlýnku, čas od času je v něm třeba pořádně vyčistit drobné sedliny zaseknuté v rozích a pod ostrými čepelemi. Tyto části mlýnku se opravdu špatně čistí, práci si však můžete urychlit tím, že do mlýnku nasypete neuvařenou rýži, kterou rozemelete stejně jako kávu. Částečky rýže mlýnek vyčistí během chvilky. Stejným způsobem tento trik funguje také u mlýnku na koření.
Využití najde u žen i u mužů
Nevařenou rýži využijí také muži, zvlášť pokud jde o kutila. Rýže totiž umí předcházet rezavění, jak jinak, než pohlcováním vlhkosti. Do skřínky s nářadím vložte malé množství rýže, bude působit jako vysoušedlo a zabrání rzi. A pokud se chcete vyhnout leštění stříbrných předmětů, skladujte je, stejně jako nářadí, s rýží. Absorbuje vlhkost, která urychluje proces matnění.
Další tip je naopak spíše pro ženy. Ze syrové rýže si můžete vyrobit pudr na obličej. Kosmetika na bázi rýže je velmi oblíbená v Japonsku, protože rýžový prášek může pleti dodat naprosto přirozený vzhled. Rozemelte rýži v mixéru a pudr je hotov. Vyrobit si můžete i vlastní masku na obličej tak, že prášek smícháte s trochou medu a mlékem. Hustší směs naneste na obličej a nechte 15 minut působit, poté opláchněte teplou vodou.
Milujete, když vám prádlo voní? Vyrobte si voňavé rýžové sáčky, které dejte třeba do zásuvky ke svému spodnímu prádlu. Návod je jednoduchý: do čtvrt šálku rýže přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje a dobře promíchejte. Pak ovoněnou rýži nasypte do malého látkového sáčku a zavažte kouskem stuhy nebo provázku. Voňavý sáček se skvěle hodí také jako dárek.
Je libo sušené květy, zralé ovoce nebo stojan na nože?
Pomocí rýže můžete také vysušit květiny nebo nechat dozrát ovoce. Stačí je vložit do nádoby naplněné rýží. V případě ovoce zrnka zachytí etylen, který ovoce vylučuje, a pomohou mu tak rychleji dozrát. U květin nasypte do mísy asi centimetr neuvařené rýže, naaranžujte květiny a zcela je zakryjte další vrstvou rýže. Mísu uzavřete a nechte ji asi týden stát. Tento způsob se skvěle hodí pro odolné květy, jako jsou růže, jiřiny, cínie nebo měsíčky.
Ne každá domácnost disponuje držákem na nože a ne každá hospodyňka chce nože uchovávat v zásuvce. Rýže tento problém hravě vyřeší. Nasypte suchou rýži asi do tří čtvrtin sklenice s širokým hrdlem. Pak nože jednoduše zapíchněte ostřím dolů do sklenice. Budou tak v pohotovosti, dokud je nebudete potřebovat.
Zdroj: bobvila.com, thelist.com, cookist.com, yahoo.com
Autor: Silvie Grulichová